(vaststellen van de eenheid). Blijkt verder ondervragen mogelijk, dan moeten wij ons afvragen, wat voor het reg. van onmiddellijk belang kan zijn (A.T.V. I, 13(2)) ongetwijfeld zijn dat de plaats en opdracht van de afd. (dat is dus niet de eerder genoemde een heid, maar bijv. een mitr.afd., een bvl.afd., e.d.). De bepaling dat de eerste inlichtingen bij het reg. worden verkregen houdt mede in, dat de gevangenen enz. rechtstreeks naar den reg.cop. (c.q. de verzamelplaats) worden gebracht, nadat hun z.s.m. documenten zijn ontnomen. Het vorenstaande houdt mede vbd. met den te betrachten spoed (A.T.V. I, 13 (2)omdat het niet alleen gewenscht is snel gegevens te verzamelen, maar ook omdat de ervaring leert, dat gevechtsindrukken (en daarmede de angst) spoedig vervagen en men daarna veelal geen gegevens meer kan loskrijgen. Hoofstuk III is wel het belangrijkste gedeelte van het geheele voorschriftmogen daarom de onderdeelen E3 en F (in het bijzonder de samenwerking met de art. en met de luchtstrijdkrach ten) spoedig het licht zien. doet de stootkracht weer voor het voetlicht treden. In het G.V.I. '25 wordt de stootkracht niet meer als een element in het inf.gevecht beschouwd. Dit element mag evenwel niet op den achtergrond raken in de literatuur heeft het tegenwoordig ook weer de volle belangstelling Men denke hierbij nu vooral niet alleen aan den met bajonet of klewang stormenden fuselier, maar rekene daaronder alle heden, die hun wapen op de kortste afstan den kunnen gebruiken (zie 10, waarin ook de handgranaat zou kunnen worden genoemd)terwijl in vele gevallen ook de km. tot die wapenen zal kunnen worden gerekend. Een D. schrijver zegt daarover„Zur Stoszkraft müssen alle diejenigen Krafte gezahlt werden, die dank ihrer Beweglichkeit und Anpassungsfahigkeit an das Gelande geeignet sind, in rascher und gedeckter Bewegung an den Feind herangeführt und zum Stosz in den Feind verwendet zu werden". Onze gedachten gaan hierbij zeker terug naar de D. Sturmtrupps uit den wereldoorlog, waarin It. en zw. mitrn., pi. met vlammen- spuiten enz. waren opgenomen en wier „Angriffsverfahren" de voorlooper van onze aanvalswijze is. geeft aan, dat het tijdstip van oplossen en uiteindelijk van ver spreiden van de onderdeelen wordt bepaald door de eigen voor nemens en door 's vijands wapenwerking. Hieruit leze men voor al geen onderschatting van den invloed van het vij. vuur, maar wel een bepaalde waardeering van de dekking, welke het Ind. ter rein veelal tegen 's vij. wg. van den grond en uit de lucht en daarmede tegen gericht vuur biedt. Normen voor de mate van oplossen te geven is uiteraard bezwaarlijkzij zouden den troep h Ook in het nieuwe Regl. de l'ir.f. II van 1939 is dit element (le choc) weer verschenen en dit voorschrift zal toch niemand er van verdenken, dat het de vuurtactiek zal gaan verloochenen 937

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 60