wachtte het handgemeen niet af, doch verdween tevoren in het zware, achter de versterkingen gelegen boschterrem. De stellingen bij Pasir Poetih waren dus in onze handen. Het gevecht had ons 1 doode gekost, den Inlandschen fuselier Hoedo- tiko, en 9 min of meer zwaar gewonden. Volgens later ingekomen berichten leed de vijand dien dag een verlies van 9 dooden en 17 gewonden. Met achterlating van een detachement, dat tot taak had de ver sterkingen te slechten, voer de flotille daarop door naar Seroeway het achtergebleven detachement arriveerde aldaar den volgenden dag, 31 Maart. 1 April werd rust gehouden en alles voorbereid voor den aan val, die 2 April zou worden gedaan op de versterkingen van den vijand te Toempoeh Tengah en Loeboek Batil. Bij de troepenmacht, die in den vroegen morgen van 2 April op marsch ging, bevond zich thans ook een afdeeling onder aan voering van den postcommandant van Seroeway, luitenant Van der Schroeff. Om 9 uur vom werd de ladang Toempoeh Tengah bereikt. De Atjehers waren waakzaam want terstond vielen eenig'e scho ten. De kolonel Van de Pol beklom een in de kampong gevonden ladder en zag aan de overzijde der ladang eenige bentengs en loopgraven in den kampongrand van Loeboek Batil. De troepen werden opgesteld langs den boschrand tegenover deze versterkingen. Op den rechtervleugel stond de voorhoede, daarnaast de artillerie3 stukken van 7,5 cm, onder dekking van 3 secties der 3de mobiele colonne, in het centrum 4 secties der marine-landingsdivisie en op den linkervleugel de 1ste mobiele colonne. Achter den linkervleugel aan den oever van de rivier stond de ambulance onder dekking van 1 sectie der 3de mobiele colonne. De aanval werd door het vuur der artillerie ingeleid en daarna werd voorwaarts opgerukt. Nu openden de Atjehers een leven dig vuur, dat ons terstond enkele verliezen kostte. Vooral de marine kreeg verscheidene gewonden, hetgeen wellicht was toe te schrijven aan de witte uniformen der matrozen en witte petten der mariniers, die geschikte mikpunten, vormden. De voorhoede op den rechtervleugel nam eerst een open schiet- stelling op den linkervleugel des vijands en keerde daarna tegen de naastbij gelegen gesloten versterking. Toen de le luitenant Van der Schroeff de borstwering hiervan besteeg werd hij door een kogel getroffen en viel in de buitengracht neer. Bij het forceeren der poorten sneuvelde de korporaal der mari niers Vierg'even en werd een Europeesch korporaal zwaar gewond. Van de andere zijde was intusschen ook de marine- landingsdivisie deze benteng genaderd. Bij den aanval daarop werd de luitenant t. z. le kl. Mensert door een schot in het 883

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 6