In de derde plaats kan verergering van eenmaal verkregen ziekte of ziekelijke afwijking zooveel mogelijk worden voorkomen door zich onverwijld ziek melden. Bij het onderwijs wordt steeds gepoogd den toehoorders den eenvoud der handelingen duidelijk te maken, welke ten slotte worden samengevat in den vorm van „consignes" of suggestieve slagzinnen. Deze zullen in het derde artikel worden behandeld, doch ter toelichting zal hier een voorbeeld worden genoemd voor de meest voorkomende ziekte, de malaria. Na het ontstaan der malaria via lijder en muskiet te hebben verklaard, wordt er de nadruk op gelegd, dat deze uitleg wordt gegeven opdat men de maatregelen tegen malaria kan begrijpen, opdat men ze met meer animo en met eigen wil kan nakomen. Die maatregelen zijn le. efficiënt klamboegebruik 2e. de galerijwacht bewaakt de klamboes der slapende kame raden 3e. op plaatsen waar veel malaria voorkomt d.i. in het alge meen niet in de kazernes maar in de kampongs moet de soldaat ook in de avonduren gekleed zijn 4e. het waken tegen broedplaatsen van muskieten (zindelijkheid van erf, goten, enz.) 5e. iedere muskiet dient als overbrengster van ziekten te worden beschouwd. Er wordt voorts op gewezen, dat het streven is ziekte te voor komen en dat de zorg hiervan begint bij den gezonden mensch. Deze zorg vangt reeds aan bij het nog niet geboren kind, nl. met die voor de aanstaande moeder (goede voeding) daarna volgt de zorg voor de zuigeling en het jonge kind (doelmatige voeding, juiste kleeding, het vermijden van kouvatten, o.a. niet baden in de vroege ochtenduren en niet in de open lucht). Vervolgens worden het oudere kind verkeerde gewoonten afgeleerd, en de goede aangeleerd, zoowel thuis als op school. Langzamerhand worden die eenvoudige handelingen uit macht der gewoonte tot een tweede natuur. Ten slotte zal niemand de daaraan verbonden voordeelen meer willen missen. De toehoorders vernemen dat ieder mensch van nature onhy giënisch handelt en denkt, en dat een ieder de kennis van de hygiëne moet en kan worden aangeleerd, vooral wanneer men er gezamenlijk naar streeft. Zoo wordt a.'h.w. aan een ieder een taak als medewerker opge dragen, waarbij op den voorgrond wordt gesteld, dat er bij voor baat op wordt vertrouwd, dat een ieder (en allen te zamen) in staat is goede resultaten te bereiken, welke t.g.t. zullen worden medegedeeld. Dit laatste geschiedt met de psychologische bedoe ling niet alleen bevel en dwang de drijfveeren te doen zijn, doch 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 71