evenzeer eigen wil, omdat een taak wordt opgedragen en een reputatie om op te houden wordt gegeven. Speciaal vestigen wij hier de aandacht op den gunstigen moree- len invloed, welken het toepassen van de hygiënische regels heeft men doet zijn plicht, men ziet resultaten, wilskracht en zelfbe- heersohing worden geoefend, het versterkt het zelfvertrouwen en het gevoel van gepaste eigenwaarde. Zooals de opvoedkundige zijde beroep op plichtsbesef e.a. de hygiëne ten goede moet komen, zoo komt omgekeerd de toepassing van de hygiëne de opvoeding ten goede. Bij het onderwijs worden voorbeelden gegeven van de resul taten, welke de hygiëne heeft bereikt, zooals de vermindering, tot verdwijning toe, van ziekten als beri-beri, cholera, pokken e.a., zoowel in vredes- als in oorlogstijd. Voorheen was in iederen eenigszins langdurigen oorlog het verlies door Ziekten 2 tot 5 maal zoo groot als dat door wapengeweld, terwijl het mogelijk is gebleken het verlies door ziekten te doen dalen tot 1/5 of 1/10 van het verliescijfer door verwondingen3) de toeneming van den gemiddelden leeftijd. In Europa bedroeg deze in 1500 omstreeks 27, in 1830 gestegen tot 35. Nadien, door toepassing van de hygiëne, is de stijging zeer snel gegaan en de gemiddelde leeftijd bedraagt thans omstreeks 60 jaar2) de daling van kindersterfte. Zonder voorzorg sterven in de dessa minstens 30 3) van de 100 kinderen in het eerste levens jaar het is mogelijk dit aantal terug te brengen tot omstreeks 5. Dit laatste argument treft een gevoelige snaar. Deze wordt in beroering gehouden door ook de aandacht te vestigen op de fac toren, welke de levensvatbaarheid der menschelijke kiemcellen ongunstig kunnen beïnvloeden. Hiertoe behoort speciaal het syphilis-gif. Dit kan de nakomelingschap minder levenskrachtig doen zijn, aanleiding geven tot sneller oud worden en eerder „versleten" raken. Deze funeste invloed uit zich niet enkelvou dig, doch door de erfelijkheid veelvoudig, zoodat zonder bestrij ding het kwaad een dusdanige grootte kan aannemen, dat het inwerkt op vrijwel alle individuen van een volk. En daarom rust op den jongen, nog ongetrouwden man een groote verantwoorde lijkheid, welke hij zich terdege bewust dient te zijn en hem moet doen beseffen, dat hij zich van de sfer van zorgeloosheid en onwe- 1) Deze daling is voor een deel te wijten aan een stijging van het verlies cijfer door verwondingen t.g.v. de moderne oorlogvoering. Red. 2) De Amerikaansche levensverzekerings-mijen becijferen, dat de gemid delde levensduur van hen, geboren na 1 Januari 1936, niet minder dan 61 jaar zal worden. 3) Ook in de kampementen zou zonder speciale zorg de sterfte hcog zijn. 949

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 72