tendheid, welke hem verleiden zich aan venerische infectie bloot te stellen, moet losmaken. Medegedeeld wordt dat de landaarden, welke een hoog cijfer voor geslachtsziekten hebben, ook door gaans over de geheele linie een hooger ziektecijfer hebben, en omgekeerd. Dit wordt toegelicht met het voorbeeld van twee nieuwe auto's, behandeld door een zorgzamen, resp. een zorge- loozen chauffeur. Na eenigen tijd te vergelijken met de jeugd van den mensch is er verschil, maar nog niet merkbaar na 5 jaar toegepast op den mensch, op middelbaren leeftijd is het verschil echter opvallend zoowel de auto als de mensch zijn eerder versleten. Steeds wordt gezocht naar eenvoudige doch sprekende voor beelden een beeld wordt langer vastgehouden dan een woord. Zoo bijv. het euvel van de voetwond, welke eerst klein is, zoodat geen soldaat zich daarmee ziek meldt, „omdat het niets is Dat het wondje grooter kan worden en zonder behandeling kan gaan ontsteken, wordt door hem niet bedacht. De behandeling terwijl het nog „niets" is, vergt slechts het halen van misschien één pleisterverbandje, dat eenige dagen lang onverwisseld kan blijven zitten, ook ondanks baden. Is de wond zonder behandeling grooter geworden of raakt ze geïnfecteerd (wat bijna altijd, althans in lichten graad, het geval is)dan is de last veel grooter. Speciaal in de rimboe of op marsch, waar één man met verminderde marsch- vaardigheid al zijn kameraden ophoudt, moet op die voetwondjes worden gelet. Zoo is schrijver dezes gekomen tot opstelling van de volgende „wenken voor de gezondheid" 1. Verricht met opgewektheid en goeden wil den dagelijkschen dienst. 2. Weest uiterst zindelijk. Baadt minstens eenmaal daags. Verwisselt de kleeding minstens eenmaal daags. Gebruikt een tandenborstel. 3. Gebruikt een goede voeding, eet veel bijspijzen. 4. Gaat vroegtijdig slapen. 5. Waakt tegen ziekten, vooral tegen buikziekten en kouvatten. Gebruikt geen ijs en stroop liever niets van waroengs en verkoopers. Past op voor wind en tocht, vooral indien gij vermoeid en bezweet zijt. Verwisselt vóór het aan tafel gaan de natte kleeding voor droge. 6. Onthoudt U van buitenechtelijk geslachtsverkeer. Zoo al de zelfbeheersching tekort schiet, gebruikt een prophylacticum en past ontsmetting toe. 950

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 73