7. Past op voor muskieten. 8. Weest matig met rooken, gebruikt geen alcohol en opium. 9. Controleert dagelijks Uw huid. Laat wondjes en andere „kleinigheden" dadelijk behan delen. 10. Meldt U onverwijld ziek. Zorgvuldig wordt vermeden de toehoorders belachelijk te maken tegenover hunne kameraden of hun onwetendheid te verwijten. Integendeel, hun zelfvertrouwen en geloof in eigen kunnen en willen worden aangespoord. Dat door de kampongbevolking dikwijls gekookt water wordt gedronken en ongeslepen rijst genut tigd, wordt aangehaald als voorbeeld dat ook zonder speciale ken nis van de hygiëne reeds tot de dessa is doorgedrongen wat goed is. Evenmin dat het in de dessa oorbaar wordt geacht zich met publieke vrouwen af te geven. Met nadruk wordt gewezen op de hygiënische voorschriften in de Q'oeran. Getracht wordt het betoog dusdanig sluitend te maken dat er geen speld tusschen te krijgen is. Mogelijke tegenwerpingen, zooals bijv. de dikwijls misbruikte verontschuldiging „de wil van Toean Allah", worden bij voorbaat ondervangen. Aangetoond wordt dan dat van dezen wil eerst sprake is, wanneer iets het menschelijk kunnen te boven gaat. Gevraagd wordt wie op den weg durft loopen met gesloten oogen zonder angst voor ongelukken verteld wordt, dat de soldaat die het gevaar van bommenwerpers ken nend geen dekking zoekt, het aan eigen schuld te wijten heeft indien hij getroffen wordtdoch dat in het geval van treffen, ondanks dekking, gesproken mag worden van den wil van ■Toean Allah. Wanneer verteld wordt dat typhus in het leger vrijwel uitslui tend verkregen wordt via de waroeng, zal dit bij velen wel de inwendige tegenspraak uitlokken reeds ettelijke malen ijs e.d. genuttigd te hebben zonder schadelijke gevolgen. Dit wordt ver klaard, en van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om er op te wijzen waarom typhus in oorlogstijd de legerziekte is. In vredestijd toch slaat een infectie dikwijls niet aan omdat een lichaam met goed weerstandsvermogen de baas blijft over een klein aantal kiemen, doch in oorlogstijd, wanneer het lichaam een tijdelijk verminderden weerstand heeft door de combinatie van oververmoeidheid, tekort aan slaap, enz. slaagt hetzelfde kleine aantal kiemen er wèl in het tijdelijk verzwakte lichaam ziek te maken. Niet alleen de theorie moet sluitend zijn, ook de practijk. De zorg en de voorzorg, betoond van de zijde van den meerdere, dienen zich uit te strekken tot alle belangen van den militair zijn ligging, kleeding, voeding, zijn gezin, enz., terwijl van de hygiëne ieder onderdeel moet worden aangepakt. Zoo is bijv. de sinds 951

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 74