bijna twee jaren ingestelde tandheelkundige verzorging bij het 2de depötbataljon van geneeskundig-opvoedende waarde. Het in toepassing brengen van de hygiënische lessen door de recruten gaat natuurlijk niet zonder horten en stooten. Dit wordt niet veroorzaakt door onwil, doch uit onvermogen, door onwetend heid, verkeerde gewoonten, traagheid, onbedachtzaamheid, voor oordeel, wilszwakte e.z. Temeer (daar de practijk successen op korten termijn eischt) is daarom, naast den reglementairen dwang, de daadwerkelijke medewerking van de directe superieuren van den man onmisbaarspeciaal van zijn kapitein, zijn luitenant en zijn sergeant. Het onderwezene moet onder hun voortdurende leiding en belangstelling, ongemerkt dwingend, in daden worden omgezet. Hun bemoeienis en hun goed voorbeeld toonen den man tevens, dat hetgeen de dokter leert ook door zijn directe meer deren noodzakelijk wordt geacht, dus door degenen tegen wie hij opziet en van wie hij aangeboren neiging belangstelling verwacht. Hij is alsdan steeds bereid die belangstelling met interest terug te geven. Zoo noodig worden nieuwe bepalingen in het leven geroepen. De geest is gewillig doch het vleesch is zwak. Dit voert tot het terrein van de dwang- en tuchtmaatregelen, een onmisbaar middel, doch slechts een hulpmiddel. Het is te vergelijken met een medi cijn op de juiste wijze toegepast, oefent deze een heilzamen invloed uit, doch bij onjuiste doseering of persoonlijke overge voeligheid kan een kwaad gesticht worden, dat onevenredig groot is in vergelijking tot het nut. De grenzen van heilzaam en schade lijk kunnen zeer dicht bij elkaar liggen. Het gebod werkt o.i. altijd heilzaam, als het belang voor de gemeenschap van een maatregel wordt begrepen, al wordt de onderwerping aan den maatregel belemmerd door kleinzeerigheid, geneigdheid tot uitstellen en dgl. Voor de recruten waren nieuwe bepalingen noodig, omdat de ziektecijfers hadden bewezen, dat de recruut vatbaarder en gevoe liger is dan oudere militairen, zoowel voor inwendige aandoe ningen zooals typhus en longontsteking, als voor uitwendige, bijv. huidinfecties en abcessen. Daarom is o.a. bepaald, dat vóór het aan tafel gaan, de bezweete kleeding van het bovenlichaam ver wisseld moet worden voor droge, dat van de waroengs geen ijs, dranken en dgl. gebruikt mogen worden en dat men zichzelf dagelijks in de badkamer dient na te gaan op „kleinigheden", op wondjes, ringworm, enz. Met de besmettelijke ringworm meldde men zich bijv. niet tijdig. Thans kan de oudere recruut, die zich niet of te laat ziek meldt, worden gecorrigeerd en deze correctie is gebleken preventief te werken. Het bestaande systeem betrekt het kader in het onderricht, omdat het daarbij tegenwoordig moet zijn. Bovendien wordt het opgedragen mede te werken het beoogde doel te bereiken. 952

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 75