Het systeem en de resultaten worden zoowel door officieren als door kader gewaardeerd. Daarvan bestaan talrijke onbetwistbare bewijzen, zoowel in woorden als in daden. De instemming was niet altijd onverdeeld. Er werd o.a. tegen in gebracht, dat het te hoog ging. Dit is in den aanvang inderdaad wel het geval. Immers zelfs de taal, waarin de lessen worden gege ven, het Maleisch, is voor vrijwel alle landaarden een vreemde velen zijn haar, althans in den aanvang, niet of onvoldoende mach tig. Ook de leerstof is niet eenvoudig van aard. Men maakt in den eersten tijd wel ernstiger fouten dan het verwarren van de woor den of begrippen „tifoes" en „tikoes", „inspectie" en „infectie" De hoofdzaak is, dat het onderwijs, gegeven aan groepen van recruten, bij de massa inslaat. Dat de parate kennis bij een enke ling onvoldoende is, doet niet ter zake. Het streven moet door de massa als nuttig worden gevoeld, de groote lijn worden begrepen en gewaardeerd en opgevolgd. De in den aanvang genoemde resul taten bewijzen, dat het systeem goed is. Speciaal het tijdig ziek melden van de kinderen is een bewijs Daarbij is persoonlijke lichamelijke hinder niet de drijfveer. Met de kindervoorzorg x) werd begonnen ten einde te trachten de hooge sterfte te doen ver minderen. Thans wordt hieraan extra-zorg besteed, daar gebleken is, dat men hiervoor gevoelig is. Den recruten wordt het nut van de kindervoorzorg uitgelegd op deze wijze wordt getracht hen hiermee a.h.w. over te halen den eersten stap op den weg naar de hygiënische tucht te zetten. De eerste stap is de moeilijkste. Is die er, dan is de bereidheid geboren Aldus is, kortweg uitge drukt, kindervoorzorg een effectief prophylacticum voor geslachts ziekten gebleken Het is verleidelijk het lesprogram en de gebruikte voorbeelden uitvoeriger toe te lichten. Ik hoop echter dat het gelukt is met het vorenstaande te verduidelijken, dat militair-hygiënisch onder wijs ook aan eenvoudig-ontwikkelden doeltreffend kan zijn. Samenvattend, moet het onderricht le. gecombineerd worden met opvoeding 2e. eenvoudig zijn van opzet en met overtuiging worden gegeven 3e. volledig zijn, logisch, eerlijk, openhartig, vertrouwen-wek- kend en -vragend 4e. toegelicht worden met sprekende voorbeelden, zooveel moge lijk ontleend aan het practische leven. Voorts moeten bij het onderwijs de volgende punten duidelijk naar voren worden gebracht 953 b Maandelijksche ccntrêle (wegen, meten, lichamelijk onderzoek) van de pasgeborenen en alle andere kinderen beneden de 2 jaar, en controle van de uit de ziekenzaal ontslagenen, terwijl de moeders raadgevingen ontvangen en in de zwangerschap worden gecontroleerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 76