8. DE MOBILISATIE VAN 1939 (II). Bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1939 (Ned. Stbl. nr. 185) werd benoemd tot Opperbevelhebber van Land- en Zee macht in het moederland Zijne Excellentie I. H. Reynders, Lui tenant-Generaal Chef van den Generalen Staf. Nadat Engeland en Frankrijk den 3en September n.a.v. het op den len September binnenrukken van Duitsche troepen in Polen, verklaarden dat de oorlogstoestand met Duitschland was ingetreden, werd dien zelfden dag door Nederland een neutrali- teitsproclamatie uitgevaardigd, voor welker inhoud wij verwij zen naar blz. 891 e.v. van dit nummer. De spoedige liquidatie van Polen ten gevolge van het snel en met overmachtige troepen concentrisch optreden van het Duitsche leger, de voortdurende actie van de overmachtige Duit sche luchtmacht (vooral achter het Poolsche front) en de over schrijding (overeenkomstig vooraf beraamd Duitsch-Russisch plan door het Russische leger van Polen's Oostgrens bracht den krijg in het Westen van Europa in eene nieuwe phase, welke door de sterke gordels van duurzame versterkingen aan de Duitsch-Fransche en Duitsch-Belgische grens en het aan Duitsch land toegeschreven streven naar een snelle beslissing, voor de handhaving van Nederland's neutraliteit van belangrijke betee- kenis is. Een klein gedeelte van de inundaties van de Holland- sche waterlinie werd gesteld. Reeds hadden verschillende schendingen van ons gebied door belligerenten zoowel Duitsche als Engelsche vliegtuigen plaats. Onze scheepvaart en luchtvaart ondervonden vooral door de Engelsche blokkademaatregelen nadeel van betee- kenis. Een ernstige ramp trof de Koninklijke Marine op 8 September 1939 door het bij het leggen van een mijnenversperring nabij West-Terschelling op een eigen mijn loopen van Hr. Ms. „Willem van Ewijck", een mijnenveger, ten gevolge waarvan 29 van de 51 opvarenden om het leven kwamen. Alom in het Rijk werd eerbie dige hulde gebracht aan hen, die bij het vervullen van hun plicht, den dood vonden. In Ned.-Indië werd de verhooging van de paraatheid van de weermacht voortgezet, terwijl ook overigens met kracht de voor bereiding der staatsmobilisatie werd bevorderd (wij verwijzen ter zake naar de rubriek „Uit den Volksraad" in dit nummer). 956

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 79