rechteroog gewond, zoodat hij het commando aan luitenant t. z. 2e kl. C. W. Broers moest overgeven. Na een oogenblik van weifeling door dit voorval ontstaan en nadat een groep van de 3e colonne ter assistentie der marine was gezonden, werd de aanval hervat en de borstwering beklommen, waarbij de Europeesch fuselier Ilgner sneuvelde. Gelijktijdig met de voorhoede van de noordzijde drong de marine van de oost zijde in de benteng door, waarin 27 gesneuvelden des vijands wer den aangetroffen. Op den rechtervleugel der vijandelijke stelling lagen twee gesloten bentengs achter elkaar, die oorspronkelijk voor één waren aangezien en tusschen deze twee en de reeds zooeven vermelde lag nog een vierde benteng. Bij het omtrekken van den rechtervleugel des vijands, hetgeen werd uitgevoerd door twee secties van de 1ste mobiele colonne onder kapitein Kuyk, werd eerst de achterste benteng van de beide meest rechts gelegene veroverd. Bij het gevecht om deze benteng onderscheidde zich de sergeant Feenstra, die door zijn buitengewone lengte in staat was over de borstwering heen te vuren, achtereenvolgens acht vijanden neerschoot en daarna behoorde tot de eersten, die in de benteng doordrongen. Vervol gens keerde men zich tegen de voorste benteng, die krachtig ver dedigd werd, zoodat achtereenvolgens nog eenige groepen ter ver sterking in het vuur gebracht moesten worden en ten slotte het geheele in reserve gehouden deel dezer colonne aan het gevecht deelnam. Ook deze benteng werd genomen. In de achterste ben teng waren 22 gesneuvelden gevonden, in de voorste trof men er 4 aan. De overige verdedigers hadden de vlucht genomen. Toen de benteng óp den linkervleugel en de twee bentengs op den rechtervleugel genomen waren, zag de vijand af van de verdedi ging van zijn laatste, in het centrum zijner stelling gelegen ben- ting en nam ook hier de vlucht. Om 10 uur vom. waren alle versterkingen in onze handen. Het was een heet gevecht geweest. Van de landmacht waren gesneu veld de Europeesch fuselier Ilgner, zwaar gewond de le luitenant Van der Schroeff (den volgenden morgen overleden) en 12 man schappen, licht gewond de 1ste luitenant Engelen en 11 minderen. Van de marine sneuvelden de korporaals Viergeven en Smit en de mariniers le kl. Beers en Kiestra, terwijl de luitenant t. z. le kl. D. A. Mensert en 5 minderen zwaar en de luitenant t. z. 2e kl. H. Zeeman en 4 minderen licht gewond werden. In de omgeving der bentengs werden 10 lijken van Atjehers gevonden, zoodat hij in het geheel 63 dooden kreeg. Het aantal zijner gewonden is niet bekend geworden. Wel werd later vernomen dat de stelling door ongeveer 300 man bezet was geweest. Nga Makam had zich reeds bij den aanvang van het gevecht uit de voeten gemaakt. 884

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 7