959 Deze procenten spreken boekdeelen Het aantal vliegtuigen, dat ingeval van mobilisatie kan worden uitgebracht, te willen afmeten naar het aantal, dat aan een parade- vlucht ter gelegenheid van een 25-jarig jubileum in vollen vredestijd deelneemt, getuigt van weinig inzicht in het doel van zoodanige demon stratie. Uw medewerker moest weten, dat men bij een parade alle onnoodige risico uitsluit en voorts ernstig rekening moet houden met den aard der te bezoeken vliegvelden, die, bij dat te Darmo, door de beperkte afmetingen, tot voorzichtigheid, vooral wat het aantal neer strijkende bommenwerpers betreft, noopte. Was dat vliegveld grooter geweest, dan had ook het aantal vliegtuigen gemakkelijk veel grooter kunnen zijn dan veertig. Het is voorts een grove onjuistheid, om geen erger uitdrukking te gebruiken, dat die veertig Glenn-Martins niet behoorlijk en volbe- mand zouden zijn geweest, en er enkele door leerlingvliegers zouden zijn bestuurd. Dat Uw medewerker, zonder zich ook maar eenigszins van de gegrondheid zijner bewering te hebben vergewist, een zoo ernstige beschuldiging durft uiten, waardoor een blaam geworpen wordt op de militaire luchtvaart in Indië en hare leiding, en dat hij deze verdachtmaking met met open vizier uit, maar zich angstvallig achter een anonymiteit verschuilt, richt zich wel allermeest tegen hemzelf en het karakter zijner voorlichting. Stel daartegenover, wat de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Opperbevelhebber van Leger en Vloot, in het Gedenkboek der Militaire Luchtvaart ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum schreef, en dat aldus luidde „Bescheiden van opzet in den aanvang, heeft de militaire lucht vaart zich ontwikkeld tot een belangrijke organisatie, tot een „der voornaamste organen van de weermacht". „Zij kent haar taak, is van den ernst ervan doordrongen. Zij „bereidt zich voor in stage plichtsbetrachting en schroomt daarbij „de offers niet. Vastberaden gaat zij haar weg". Zóó is de militaire luchtvaart in Indië, en hoog verheven staat zij boven de aanvallen van hen, die, met niet te miskennen bedoelingen, op onjuiste mededeelingen haar beteekenis voor onze defensie trachten te kleineeren. Ook hier geldt, dat het niet de slechtste vruchten zfjn, waaraan de wespen knagen. De Javabode van 11 September 1939 bevat o.m. het vol- e vet gedrukte bericht. Indië's Vloot. Vertraging in den afbouw. Onze hoofdredacteur, die zooals bekend momenteel in Neder land vertoeft, seint ons In verband met den internationalen toestand, waardoor de levering van goederen uit het buitenland uitgesloten is, ondergaat de afbouw van Marine-materiaal voor Nederlandsch-Indië, waaronder enkele torpedojagers, op de werf Wilton-Feyenoord, eene zeer belangrijke vertraging. Voorts moet het uitgesloten worden geacht, dat de voorgenomen uit breiding der Indische vloot zal worden uitgevoerd, zoolang de oorlog duurt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 82