10. UIT DEN VOLKSRAAD. A. Door de Regeering werden in verband met den bijzonderen toestand, geschapen door het conflict in Europa, verschillende maatregelen getroffen ten einde door regelend optreden moeilijk heden te voorkomen en nadeelige gevolgen op economisch gebied te beperken. Zoo kwamen reeds tot stand een ordonnantie tegen prijsopdrijving en een ordonnantie betreffende teeltdwang. Eerstgenoemde maatregel omvat het voorkomen van onnoodige prijsopdrijving van goederen, diensten en huren (Stbl. 1939 nr. 259 hij geldt tot 1 Mei 1940), het in beslagnemen van goederen (Stbl. 1920 nr. 574 en 1939 nr. 260) en het verbieden van den uitvoer van goederen, welke voor militaire doeleinden of voor de economische weerbaarheid kunnen worden aangewend (Stbl. 1933 nr. 353 en 1939 nr. 262). Over het algemeen geldt het prijspeil van 24 Augustus 1939 als basis, waaraan zooveel mogelijk wordt vastgehouden. Waar afwijking hiervan billijk wordt geacht, is wijziging mogelijkzoo werden de passage- en vrachttarieven van de scheepvaartmaatschappijen reeds verhoogd. Gezien de groote trefbaarheid van de verbindingen overzee lag het voor de hand dat voorts maatregelen zouden worden getroffen om de voedselvoorziening te verzekeren. Door de teelt- dwangordoimantie (zitting 19391940-onderwerp 60), strekkende tot bevordering van de voedselproductie, wordt de overheid de bevoegdheid gegeven alle mogelijke gronden (ook die, waarop Inlandsch bezitsrecht rust, en die, welke onbeplant zijn of in woesten staat verkeeren) te doen beplanten als haar goed dunkt. Het Departement van Economische Zaken treedt hierbij rege lend op. Van bijzondere beteekenis zijn de „Algemeene machtigings ordonnantie" en de „Luchtbeschermingsordonnantie". De algemeene machtigingsordonnantie (Zitting 19391940 onderwerp 61) beoogt het scheppen van bijzondere bevoegdheden voor het burger gezag in geval van oorlog of oorlogsgevaar ter bescherming van het Land. E.e.a. maakt geen inbreuk op de aan het militair gezag toekomende wettelijke bevoegdheden de maat regelen der onderwerpelijke ordonnantie houden nl. van rechts wege geheel of gedeeltelijk op van kracht te zijn, zoodra en voor zoover, na verklaring van eenig gedeelte van Nederlandsch-Indië in staat van oorlog of van beleg, in het onderwerp dier regelen of maatregelen door het alsdan bevoegde militair gezag wordt voorzien. 962

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 85