geschiktheid hebben. Voorts zullen in vele gevallen de te verrichten diensten slechts enkele uren in beslag nemen, zoodat de betrokkenen hun beroep, ambt of betrekking ongestoord zullen kunnen blijven vervullen. Mijnheer de Voorzitter Omtrent den aard der te verrichten werk zaamheden werd reeds eerder een uiteenzetting gegeven. De Regee ring kan niet ontkomen aan het gevoel, dat deze dienstplicht door de evengenoemde geachte sprekers wel wat breed wordt uitgemeten en wel wat uitzonderlijk zwaar wordt voorgesteld. Men bedenke toch vooral, dat deze diensten, voor zoover zijniet vrijwillig worden ver richt, tcch voor een belangrijk deel geschieden ten bate van de bevol king zelfvoor haar voedselvoorziening, voor de verdere volkshuis houding en voor haar bescherming o.a. tegen luchtgevaar. En de Regeering moge dan in dit verband nog even terugwijzen naar het reeds vermelde lofwaardige initiatief van de vrouwen in Nederlandsch-Indië om zich in grooten getale en uit alle bevolkings groepen vrijwillig beschikbaar te stellen voor de aan haar te vragen diensten. In elk geval, Mijnheer de Voorzitter, acht de Regeering het na deze uiteenzetting onjuist den burgerdienstplicht te koppelen aan den militairen dienstplicht. Zij is van meening, dat thans niet op het onderwerp van den militairen dienstplicht verder behoeft te worden ingegaan. Door de Heeren Wirjopranoto, Blaauw en Wiwoho werd een amendement voorgesteld, luidende „Ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen in de ontwerp „Algemeene machtigingsordonnantie" (zitt. 1939'40 Ond. 61, zooals gewijzigd bij nota van wijzigingen, de volgende wijzigingen aan te brengen I. De aanhef van artikel 2 wordt gelezen als volgt „Artikel 2. „Nadat bij een in de Javasche Courant te publiceeren besluit van den Gouverneur-Generaal is verklaard, dat de toestand van oorlog of oorlogsgevaar aanwezig is, kunnen bij regeeringsverordening regelen worden gesteld, krachtens welke van overheidswege II. Lid 1 van artikel 12 wordt gelezen als volgt „(1)De krachtens deze ordonnantie uitgevaardigde regeerings- verordeningen vervallen na verloop van drie maanden nadat zij in werking zijn getreden. Bij ordonnantie kunnen deze regeeringsveror- deningen telkens voor den duur van zes maanden worden verlengd, waarbij in de betrekkelijke regelingen wijzigingen kunnen worden aangebracht." •hetwelk met 29 tegen 21 stemmen werd aangenomen. Waar deze wijziging van niet beslissenden aard werd geacht, werd het ontwerp-ordonnantie in stemming gebracht, waarop het werd aangenomen met 40 stemmen vóór en 9 tegen. De luchtbeschermingsordonnantie (zitting 19391940 onder werp 68) voorziet in maatregelen ter beperking van de gevaren voor de burgerbevolking, voortvloeiende uit luchtaanvallen. De Memorie van Toelichting wijst er op, dat de actieve luchtverde diging tot de taak der weermacht behoort, doch dat hoe goed deze ook zij luchtaanvallen nimmer geheel kunnen worden ver- 967

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 90