ijdeld maatregelen ter beperking van de gevolgen van zoodanige aanvallen voor de gemeenschap kunnen derhalve niet worden ontbeerd. Deze overheidszorg behoort tot de taak van het bur gerlijk gezag. De vérstrekkende gevolgen, welke luchtaanvallen voor de gemeenschap kunnen hebben, maken ingrijpende regelingen nood zakelijk. Zoo zien wij ook hier (op grond van artikel 167 der I. S.) burger dienstplicht ingevoerd voor personen van 18 tot 60 jaar, terwijl verschillende verplichtingen m.b.t. de individueele en col lectieve bescherming (bijv. bij bedrijven) worden opgelegd. De luchtbeschermingsdienstplichtigen zijn, tot een maximum van 60 uren per jaar, verplicht tot het deelnemen aan oefeningen en onderricht. De kosten van voorzieningen aan gebouwen komen alleen v.z.v. deze voorzieningen strekken tot bescherming van het publiek, ten laste van den Lande. Bij regeeringsverordening kun nen luchtbeschermingskringen worden ingesteld het ligt in de bedoeling de volgende kringen in te stellen Kring I Batavia. Kring IX Madioen. Binnen deze kringen worden maatregelen getroffen voor waar schuwing, en alarmeering, verduistering en voorlichting van de bevolking, terwijl voor verschillende daarbinnen gelegen belang rijke plaatsen verder strekkende maatregelen worden genomen. Laatstbedoelde omvatten a. de waarschuwing en alarmeering b. de taak van bestuur en politie, brandweer, geneeskundigen dienst, reinigingsdienst en andere diensten van het Land, de openbare gemeenschappen en de zelfbesturende landschappen c. de organisatie van hulpdiensten d. de opleiding van het personeel dat metterdaad moet optreden e. de verlichting de voorlichting van de bevolking g. de algemeene of bijzondere gedragsregels voor de bevolking h. de ontruiming van woonwijken en de wegruiming van gebouwen i. de camouflage j. de middelen voor bescherming en ontsmetting k. de verplichtingen van openbare, particuliere en gemengde bedrijven, diensten en instellingen l. de bescherming van schatten van geschiedenis, kunst en wetenschap. 968 II Bandoeng. III Cheribon. IV Tjilatjap. V Semarang. VI Magelang. VII Jogjakarta. VIII Soerakarta. XI Malang. XII Makasser. XIII Manado. XIV Ambon. XV Balikpapan. XVI Tarakan. X Soerabaia.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 91