De Directeur van Binnenlandsch bestuur, die wordt bijgestaan door de centrale Inspectie voor de Luchtbescherming, is belast met het algemeen toezicht op de uitvoering van de luchtbescher mingsmaatregelen, terwijl ook de hoofden van het gewestelijk be stuur op Java en de residenten in de buitengewesten bij het toezicht zijn ingeschakeld voor hun ressort. Elke kring heeft een directie (van 2 of 3 leden), die de luchtbeschermingsdienstplichtigen aan wijst (vrijgesteld zijn de dienstplichtigen van Land- en Zeemacht m.u.v. hen, die voorloopig van opkomst zijn vrijgesteld). In samenwerking tusschen de kringen onderling en met het leger en de marine is voorzien. Ook op het gebied van de scheepvaart kwam een drietal nood- ordonnanties tot stand, terwijl voorts een radiopublicatieordon- nantie in behandeling kwam. Laatstbedoelde ordonnantie omvat een verbod van publicatie van buitenlandsch radionieuws in den meest ruimen zin voorzoover zij niet wordt gedekt door een vergunning, hetzij van den ontvanger-publicist, hetzij van den persagentschap-distributeur, hetzij bij heromroep van den uitzender hier te lande. E.e.a. beoogt een waarborg tegen voor het nationaal belang en de orde en rust schadelijke berichtgeving. B. Ordonnantie tot toepasselijk verklaring van het Dienst plichtbesluit Stbl1923 nr. 408) op geheel Nederlandsch-Indië (Zitting 19391940 onderwerp 33). Om redenen van practisch nut werd uitbreiding van de toe passing welke tot nu toe nog niet gold voor Borneo (m.u.v. de afdn. Samarinda en Boeloengan en Beraoe) en de Groote Oost (m.u.v. de residentie Bali en Lombok) tot geheel Ned.-Indië noodig geacht. De ordonnantie werd door den V. R. aangenomen zij treedt in werking m.i.v. den eersten dag van de derde kalen dermaand na die van hare afkondiging, alzoo 1 Dec. 1939. Er zullen voortaan 11 dienstplichtkringen zijn, t.w. 969 le dpl.kring. De gewesten en deelen daarvan in de militaire afdeeling op Java, benevens de afdeeling Billiton. 2e dpl.kring. De gewesten en deelen daarvan in de 2e militaire afdeeling op Java, benevens de residentie Bali en Lombok. 3e dpl.kring. De residentiesSumatra's Westkust; Tapanoeli. 4e dpl.kring. De residentiesDjambi Palembang Lampongsche Districten Benkoelen. De afdeeling Bangka. 5e dpl.kring. De residentie Riouw en Onderhoorigheden. 6e dpl.kring. De residentiesOostkust van SumatraAtjeh en Onderhoorigheden. 7e dpl.kring. De residentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. 8e dpl.kring. De residentie Westerafdeeling van Borneo. 9e dpl.kring. De residentiesManado Celebes en Onderhoorig heden. 10e dpl.kring. De residentie Molukken. 11e dpl.kring. De residentie Timor en Onderhoorigheden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 92