886 vrije ontmoeting van den 'bewegingsoorlog werpt de Duitsche tactiek rijper vruchten af dan in den regehnatigen aanval of de verdediging. En hoewel men erkent, dat wegens de enorme gecompliceerdheid der moderne weer macht zulk een vrije operatiewijze heel wat moeilijker is geworden dan zij in vroeger tijden was, toch besteedt men in Duitschland ook nu nog groote zorg aan de opleiding van den troep voor den bewegingsoorlog, waarbij speciale aandacht wordt gewijd aan een zooveel mogelijke inkrimping van het noodzakelijke tijdsverloop tusschen de ontplooiing der infanterie en het moment, waarop de artillerie gereed is haar te steunen. Derhalve 'beschouwt de Duitsche soldaat den aanval, die boven alle andere gevechtsvormen zijn drang naar snelle en krachtige actie bevredigt, als zijn specifiek nationalen operatievorm. Niet, dat hij het romantische „élan" van den Pranschen, de koppige taaiheid van den Britschen, den ruwen moed van den Russischen aanval onderschat. 'Doch naar zijn meening zijn al deze naties 'beter voor het defensief geschikt. Anderzijds ziet hij in den snellen en onweerstaanbaren stormloop, waarmede van den tijd der Romeinen af tot den wereldoorlog toe zijn voorvaderen hun vijanden onder den voet plachten te loopen, als zijn eigen specifiek erfdeel, als de uiting van zijn eigen volbloedig temperament. In de vreemdsoortig opwekkende prikkeling van den stormaanval voelt hij de iziel van den oorlog trillen. Hij gelooft, dat de vurige aanvalsgeest, die niet let op de verliezen, reeds menigmaal de overwinning uit de kaken der nederlaag heeft gesleept. Vóór den wereldoorlog beging het Duitsche leger de fout, vast te houden aan zijn starre vormen voor den aanval der infanterie, en den steun der artillerie ernstig te verwaarloozen. Niet alleen zijn deze twee tekortkomingen intusschen grondig weggewerkt, doch het vredesverdrag van Versailles, dat de Rijksweer het bezit van tanks en zware artillerie ontzegde, dwong haar, het aanvalsvermogen tot het uiterste ontwikkelen, met het resultaat dat het Duitsche leger, wat zijn geoefendheid voor den modernen elastischen aanval aangaat, waarschijnlijk alle andere legers overtreft. Het is doordrongen van het geloof, dat als de mechanische uitrusting der huidige legers tot een impasse leidt, de overwinning weggelegd zal zijn voor die infanterie, welke het 'best geoefend is en in het bijzonder voor die infanterie, die zoonoodig den steun van tanks kan ontberen. Evenzeer leidde de wereldoorlog tot een diepgaande wijziging in de houding van het Duitsche leger jegens den technischen factor in de moderne oorlogsvoering. Vóór den oorlog leidde de groote nadruk, dien men op de 'bezieling van den infanterie-aanval legde, ertoe, dat het Duitsche leger vergeleken bijvoorbeeld bij Fransche troepen het gewicht van den tech nischen factor sterk onderschatte. Ondanks de snel groeiende beteekenis van het technische wapen, keken de „echte soldaten" neer op de leden ervan. Om in dienst promotie te kunnen maken, moest de sappeur, tegen over zijn meerderen het bewijs leveren, dat hij geen sappeur was, maar een infanterist, terwijl de veldartillerie zich in zulk een mate concentreerde op het cavaleristische deel van haar werk, sturen en rijden, dat zij niet slechts het schieten verwaarloosde, maar ook gewichtige onderdeelen van haar geschut- en munitietrein opofferde, om licht genoeg voor den galop te zijn. Slechts de zware artillerie, die vrij was van dergelijke bijkomstige invloeden, bracht de middelen, waarover zij 'beschikte, tot volle ontplooiing. Onder invloed van den wereldoorlog heeft deze opvatting een radicale verandering ondergaan. Aan den militairen geest van den technischen soldaat wordt niet langer getwijfeld, ofschoon een zekere gevoeligheid op 'dit punt een paar jaar geleden nog bestond. Zeer grooten nadruk legt men thans op het uitgebreidste gebruik van alle technische hulpbronnen. De opleiding van de diverse technische onderdeelen sappeurs, mechanische eenheden en artillerie staat op een hoog peil. Vooral de veldartillerie heeft de kloof volledig overbrugd, welke voorheen bestond tusschen haar methoden en die der zware artillerie ten aanzien van vuurleiding en tref zekerheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 9