12. VAN HET WERELDTOONEEL. 984 Met het ingaan van September vervloog de hoop op het behoud van den vrede in Europa den eersten dezer maand sloot Danzig zich bij Duitschland aan en rukten Duitsche troepen Polen binnen. Wie verwacht had, dat hierop automatisch een actie zou volgen van Engeland en Frankrijk, kwam bedro gen uit. Eerst nadat Polen hun hulp had ingeroepen en twee volle dagen geheel alleen had gestaan, verklaarden zij, tegen de verwachting van nog velen, Duitschland den oorlog. Doch ook dit is voor de Polen niet veel meer geweest dan een gebaar alleen hebben zij, door geen Fransche of Engelsche actie in het W. ontlast, het hoofd moeten bieden aan den Blitzkrieg. Zij zijn er in onder gegaan, maar niet zonder logenstraffen van de in Duitschland in breede kringen verbreide opvatting, dat het ook in Polen wel zonder vechten zou kunnen krijgen wat het wilde hebben. Het begint er daarentegen ernstig op te lijken, dat het hetgeen, waarvoor het het hardst heeft gestreden, niet zal krijgen doch zal moeten afstaan aan zijn nieuwsten bondgenoot, Rusland. De rol door Rusland in de laatste weken gespeeld pact met Duitsch land, overeenkomst met Japan, inval in Polen - heeft in breede kringen opzien gebaard. Moge dit eenerzijds begrijpelijk zijn, anderzijds bewijst het, dat menigeen door de diplomatieke boomen het politieke bosch niet meer zag en nog steeds in den waan verkeerde, dat er wat buitenlandsche politiek betreft eenig verschil zou zijn tusschen het Keizerrijk en Sovjet Rusland. In deze rubriek en ook elders hebben wij deze opvatting reeds meermalen bestreden Speransky, Nesselrode, Gortsjakof, von Giers, Witte, Iswolsky en Sassonof hebben in de Sovjetdiplomaten en volkscommis sarissen van buitenlandsche zaken waardige opvolgers gevonden, die in hun lijn verder arbeiden en, evenals zij onder de tsaren, hun ster zagen rijzen en dalen naarmate de roode tsaren het noodig achtten, de politieke bakens te verzetten ter bereiking van het eene doel vergrooting van de macht van moedertje Rusland. Zoo bezien konden de gebeurtenissen om den Spaanschen burgeroorlog niet anders leiden dan tot een schijnbare verandering van gedragslijn. Het militair optreden in Spanje was, tegen over het Duitsche en Italiaansche, niet bepaald succesvol er rees ernstige twijfel aan de militaire waarde van Rusland. Ook diplomatiek werd het meer en meer naar den achtergrond gedrongen. Daarop volgde „München", waar het niet mede aanzat hoewel het hier toch ging om zijn beschermeling en ideologischen voorpost in Midden-Europa. Na de volledige liquidatie van Tsjechoslowakije werden de teekenen duidelijkerstopzetten van de zuiveringen en heengaan van den leider der Gepoe, Jesjof vervanging van Litwinof, den man, die te Genève steeds een willig oor vond en zijner zijds wel sympathiseerde met de democratieën. Stalin zelf, als Lenin Real- Politiker en daardoor tegenstander van Trotzky scheen de teugels in handen te nemen. Real-politik beduidtvriendschap met sterkeren, krachtig optreden tegen zwakkeren. Duitschland had getoond, sterk te zijn en sterker dan de ex-Geallieerden bezetting zonder slag of stoot van Rijnland, Oostenrijk, Tsjechië, Memelland, herbewapening Wat lag er dus meer voor de hand dan aanpappen met Duitschland De ideologie zal men zeg gen Men make zich niets diets Wie zijn er feller tegenstanders van de communisten dan de „kapitalistische" sociaaldemocraten En staat de Russische dictatuur als regeeringsvorm die in andere landen niet nader dan de democratische bestuurstelsels Ook het feit, dat niettegenstaande de

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 107