b. den inzet van de achtergehouden c.q. ter beschikking gestelde reserves. Door deze middelen is de betrokken commandant in staat den hoofddruk op een bepaald frontgedeelte te leggen door concen tratie ter plaatse van vuur- en stootkracht. Op deze wijze vormt hij dus een zwaartepunt in de actie, waardoor aan het beginsel van de „économie des forces" 1) recht wordt gedaan en hierdoor tevens een persoonlijk stempel van den commandant op het gevechtsverloop wordt gedrukt. 2) Doch niet alleen uit een oogpunt van zelf-handelen, van initiatief dus, maar ook en niet minder als veiligheidsfactor is een reserve voor welken commandant ook onontbeerlijk. Het steeds wisselende gevechtsverloop immers kan een commandant voor onvoorziene omstandigheden plaatsen, welke zelfs bij de beste voorbereiding niet konden worden overzien. Men denke aan de anecdote, welke van Von Clausewitz loopt, ten tijde, dat deze leeraar aan de Kriegs-Akademie te Berlijn was Toen één van zijn leerlingen de analyse van een tactisch geval aanving met de woor den „Es sind nur drei Falie möglichviel Von Clausewitz den officier onmiddellijk in de rede met de woorden „Es sinds stets nur drei Falie möglich wenn aber alle Masznahmen darnach getroffen werden, dann tritt gewisz der vierte Fall ein." Aan de hand van bovenstaande beschouwingen, is het dus van zelf sprekend, dat alle tactische voorschriften er den nadruk op leggen, dat de commandant van eenig onderdeel er steeds op bedacht moet zijn over een reserve te kunnen beschikken en, mocht deze verbruikt zijn, steeds moet trachten een nieuwe reserve uit beschikbaar komende strijdkrachten te vormen dan wel, indien dit onmogelijk blijkt te zijn, den naasthoogeren commandant hier van onverwijld in kennis te stellen, opdat door hem in deze ern stige leemte kan worden voorzien (zie G. V. I. (nieuw), punt 95). In aansluiting op het voorgaande, doch nu in ruim tactisch ver band, dient eveneens te worden bezien het bepaalde in A. T. V. II, punt, 23(6), waar naast de aanvankelijk ingezette frontgroep met de algemeene bestemming het gevecht in te leiden en voor te bereiden in deze phase van onzekerheid en nog niet voltooid gevechtsplan een algemeene reserve wordt afgezonderd, „welke bestemd is om in een later stadium beslissend op te treden en derhalve zoo sterk mogelijk wordt gehouden". Zie ook A. T. V. II, Hoofdstuk VIII, A, punt 2 ad. d. Règl. de l'Inf. Combat, art. 204 „L'emploi des réserves est le principal moyen permettant au chef de modifier ou de rétablir l'économie de son système de forces, et d'intervenir personellement dans la lutte". Truppenführung, punt 47 „Am starksten wirkt der Führer auf den Verlauf eines Gevechts durch Zusammenfassung und Steigerung des Feuers und durch Einsatz seiner Reserve". 899

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 22