functie wordt ieders daadwerkelijke medewerking meer onmis baar en van toenemend gunstigen invloed 2e. de troependienst stelt zijn eischenoorzakelijke momenten voor ziekten en ongevallen kunnen niet geheel worden ver meden. Te trachten het onder le en 2e genoemde aan te toonen, belang stelling en waardeering voor het hygiënisch streven van den M.G.D. op te wekken en den lezer over te halen, ook daaraan zijn beste krachten te wijden, is de opzet van dit en van een tweetal volgende artikelen, geschreven uit de practijk, voor de practijk. De resultaten, in de laatste vijf jaren verkregen bij het streven den gezondheidstoestand onder de Inheemsche recruten bij het 2de Depot-Bataljon te bevorderen, zijn van dien aard dat de ver melding daarvan o.i. gemotiveerd is. Uiteengezet zal worden op welke wijze zij zijn verkregen en hoe het oorspronkelijk streven is uitgegroeid tot de doelstelling de hygiënische tucht op te voeren. Bedoelde resultaten zijn le. een gewijzigde samenstelling van het ziekenrapport in dien zin, dat het aantal meer ernstige aandoeningen, zoowel van in- als van uitwendigen aard, is afgenomen en het aantal minder ernstige afwijkingen toegenomen 2e. men meldt zich tijdiger ziek 3e. een dalend percentage der ziektecijfers voor die ziekten waar bij prophylaxis een rol speeltde meest markante cijfers geven de geslachtsziekten te zien. Geslachtsziekten, in verkregen na aankomst hij het Depót. 1934 1935 1936') 1937 1938 Javanen 18 6 6.9 6.13 6.6 9'9^ Soendaneezen 32.0 26 0 20.0 17 5 .9'9 Timoreezen 42.0 40.0 '9^, !n'9 Bataks '919'? Makn. en Boegn. 38.0 25.7 4e. de kinderen worden sneller ziek gemeld. Vooral in den laatsten tijd is dit treffend, met het gevolg dat het sterftecijfer (aan zienlijk) daalt. Ten einde deze resultaten ten volle tot hun recht te doen komen, is een toelichting onontbeerlijk. In aanmerking genomen dient te worden, dat gemiddeld om de 8 maanden van voren af aan moet worden begonnen, omdat de recruut na een opleidingsduur van dien termijn wordt overgeplaatst. Bij de cijfers voor geslachts- 1) De daling zette zich na de verplaatsing van het Depot (eind Augustus 1935) van Gombong naar Poerworedjo voort, ofschoon te Poerworedjo de gelegenheid tot „cherchez la femme" grooter is. 2) Een onwaarschijnlijk laag cijferonder 100 na 1 September 1937 aangekomen recruten deed zich in 4 maanden geen enkel geval voor. 943

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 66