9. UIT DE PERS. A. Aan het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland van 4 September 1939 ontleenen wij het volgende antwoord van Z. Exc. Mr. J. C. Jager op een artikel in de Neerlandia-Pers. In de bladen van de Neerlandia-Pers van 4 Augustus j.l. kwam onder het hoofd „Ir. Albarda en de slagkruisers" o.m. het volgende voor „De schepping van de bommenwerperformatie van de Indische „Luchtvaart afdeelir.g is in 1936 begonnen, en in het vcorjaar van „1936 werden reeds maatregelen getroffen voor de personeels voorziening evenwel na verloop van drie jaren was bet niet „mogelijk meer dan 40 bommenwerpers in de lucht te brengen „in een paradevlucht (bij het 25-jarig jubileum der Ind. L.A.). „In de paradevlucht wilde hier zeggensterk onderbemande „vliegtuigen, waarvan er verschillende zocdanig onderbemand „waren, dat zij inplaats van 5 man (waaronder 2 vliegers) slechts „1 man telden, die soms nog een leerlingvlieger bleek te zijn". terwijl aan het slot gezegd werd „Na drie jaar kunnen nog geen 40 bommenwerpers oorlogs- „gereed worden bemand". Deze gegevens werden Uw lezers in een zoodanig verband en met riet te miskennen tendentieu.se bedoelingen voorgelegd, dat daardoor een ernstige blaam geworpen werd op de militaire luchtvaart in Indië, want dat zou het inderdaad zijn, als de resultaten, in een tijdvak van drie jaren bereikt, niet beter waren, dan Uw marine-medewerker het waagt voor te stellen. Hij durft dat zelfs „niets abnormaals" noemen Als de door hem genoemde feiten inderdaad juist waren geweest, had hij de loftuiting, dat er aan den onbouw der Indische Luchtvaart- Afdeeling hard en consciëntieus gewerkt wordt op een wijze, die allen lof verdient wellicht zijnerzijds als een plèister op de toegebrachte wonde bedoeld achterwege moeten laten. De door Uw medewerker gemaakte gevolgtrekkingen zijn echter ten eenenmale onjuist, en hij had zich terdege van den juisten toestand bij de militaire luchtvaart in Indië moeten vergewissen, aleer hij zich over de in drie jaren tijds behaalde resultaten zóó smalend uitliet, als hij gedaan heeft. Het was in 1936 mceilijk, op de toenmaals aanwezige zeer smalle basis der Indische Luchtvaart-Afdeeling, zeer spoedig te geraken tot een groote sterkte aan vliegers. Die basis is echter hoe langer hoe breeder geworden, wat wel zeer duidelijk blijkt uit het aantal gevlogen uren in de jaren 1936, 1937 en 1938, welke blijkens een opgave in het Gedenkboek der Militaire Luchtvaart, respectievelijk 772419297 —27145 bedroegen. Het aantal vliegers ging dientengevolge met spron gen omhoog, en het accres was dan ook als volgt in de periode 1 Januari 193631 December 1936 66% 1 Januari 193631 December 1937 154% 1 Januari 193631 December 1938 238% 1 Januari 1939— Augustus 1939 314%

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 81