1086 noodig had om te ontwaken doch evenzeer kan worden vastgesteld, dat het ook steeds Engeland was, dat den laatsten klap uitdeelde. Nochtans zou het vredesoffensief wellicht nog eenige kans van slagen hebben gehad indien de Duitsche eischen niet zoo hoog waren gesteldgeen inmenging in O-Europa, herziening van de koloniale verhoudingen, waarbij let wel -minstens teruggave der vroeger Duitsche bezittingen. Het is geen won der, dat Chamberlain en Daladier op deze eischen niet konden ingaan en evenmin, dat geen der neutralen, ook Mussolini en zelfs Stalin niet, indien men laatstgenoemden nog tot de onzijdigen wil rekenen, neiging vertoonde, op dien basis bemiddeling te verleenen, niettegenstaande Berlijn, dat aan biedingen daartoe vóór de verovering van Polen hoffelijk negeerde, daar thans wel prijs op scheen te stellen. Intusschen ging Chamberlain in zijn antwoord niet zoo ver als zij, wien de geschiedenis blijkbaar niets heeft geleerd en luide het heengaan eischten van Hitier benevens herstel van Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Memeiland, Polen en Danzig in den vorm waarin deze gebieden, deels met volkomen miskenning van historie, geografie en ethnografie, na den wereldoorlog werden ingesteld. Volkomen afwijzend was de houding van Chamberlain en Daladier dan ook niet, zooals zelfs in Italië werd erkend. Toch strandde hierop het vredesoffensief en sindsdien richt de Duitsche toorn zich als in 1914-1918 (Gott strafe England vrijwel uitsluitend en met felheid tegen de Britten. Of en zoo ja Stalin hierbij een rol heeft gespeeld door, gelijk werd beweerd, een verzoek om hulp van Hitier af te wijzen, zal eerst later blijken. Indien een zoodanig verzoek mocht zijn gedaan, is het antwoord niet zoo merkwaardig Stalin is er kennelijk niet op gesteld, zijn handen in een wespennest te steken, doch houdt deze liever vrij om de vruchten die in O. en W., N. en Z. aan de politieke boomen rijpen, op te vangen wanneer zij afvallen of desnoods te plukken. Wel kreeg Rusland bij de „vierde Poolsche deeling" minder dan de demarcatielijn van September .aangaf en stond het na herhaald uitstel Wilna (stad of provincie Op grond van slechts een enkel terzake duidelijk telegram namen wij het laatste aan zie de schets) aan Litauen af, doch daartegenover stond, dat het zich in de Baltische landen door bedreiging met geweld 'belangrijke voordeelen wist te verschaffen. Met het lot van Polen voor oogen, dat elke concessie weigerde doch dan ook alles verloor, sloten zij verdragen met Moskou welke, ontdaan van alle franje, neerkomen op prijsgeving van de zelfstandigheid. Russische garnizoenen komen te of nabij Reval, Baltischport, Hapsalu, op Dagö en Ösel, te Windau en Libau met hun ijsvrije haven en elders meer landinwaarts, onder meer langs de Duitsch- Litausche grens (hoofdkwartier Kaunas, de Litausche hoofdstad vloot- en tal van luchtbases zullen worden ingericht. Welke is daarnaast de waarde van de verklaring, dat aan den inwendigen toestand in Eestland, Letland en Litauen niet zal worden getornd Nu de Russen de vrienden der Duit- schers zijn geworden was het niet erg prettig, dat Chamberlain herinnerde aan von Ribbentrops nog geen jaar oude uitspraak dat „het communisme de vreeslijkste aller ziekten is omdat de menschen over het algemeen het gevaar ervan eerst beginnen te beseffen, wanneer het te laat is" Zal ook Duitschland eens de historische woorden moeten spreken „bewaar mij voor mijn vrienden met mijn vijanden speel ik het zelf wel klaar Minder succes hadden de Russen met Finland schijnt dit wel genegen tot een verschuiving van de landgrens bij Kroonstad in W. richting en afstand van de vier eilandjes, welke den toegang tot die oorlogshaven volkomen beheerschen, tegen gebiedwinst ten N. van het Ladogameer (O. Karelië), hardnekkig verzet het zich tegen een verdrag met Rusland en gebruik door dit land van de haven van Hangö. Of den Finschen president Kallio tijdens de te Stockholm gehouden besprekingen tusschen de staatshoofden der vier Noordsche rijken steun werd toegezegd, is niet duidelijk wel, dat Roosevelt een vertoog richtte tot den president der Sovjetrepubliek, Kalinin, op welk vertoog een vrij zuinig antwoord volgde. Toen kort daarop geruchten de

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 101