1087 ronde deden, dat Moskou ook te Stockholm eischen zou indienen het zou om niet minder gaan dan steunpunten te Karlskrona (op het vaste land ten Z.W. van het eiland Oland) en Gothenburg (aan het Kattegat) maakte Berlijn bekend, niet geïnteresseerd te zijn m.u.v. Denemarken hadden de Noordsche staten immers het aangeboden non-agressieverdrag afgeslagen Hoe hemels breed verschilt deze houding van de nog geen jaar tevoren in politieke en militaire Duitsche bladen aan den dag gelegde vrees voor een Russische omsingeling van het Derde Rijk, in het Z. door Tsjecho-Slowakije, in het N. uitgaand van de oorlogshaven Polarnoje op de Moermanskkust door de smalle strook Finsch gebied 'bij Petsamo naar de Noorsche ijsvrije havens Hammerfest en Tromsoe Hoe weinig zullen de schrijvers van die artikelen hebben vermoed, dat Rusland zoodanige havens een luttele twaalf maanden later zou bezitten, doch dan in de Oostzee en door Duitsche hulp. Zij, voor wie Hitlers Mein Kampf en Rosenbergs Der Mythus des 20. Jahrhunderts a.h.w. een geloofsbelijdenis waren, zullen wel behoefte hebben gehad aan Göbbels' waarschuwende woorden, dat „de Führer altijd gelijk heeft". Wat is er overgebleven van het weder opnemen van de taak der Duitsche Orde, wier nakomelingen in het oude Rusland de leidende intellectueele bovenlaag vormden Dat de Baltische Duitschers den bodem, waarop zij en hun voor vaderen eeuwen verbleven, moeten verlaten om zij aan zij met de nakomelin gen van Andreas Hofer en zijn landgenooten, die hun geboortegrond bij Italië zagen ingelijfd, de plaats in te nemen der Polen die uit de na afron ding in het meerdere tot Duitschland teruggekeerde gebieden worden ver wijderd. Nu is het ongetwijfeld juist, dat deze landverhuizing op groote schaal taï van minderheidsproblemen oplost en als zoodanig moet worden toege juicht doch onjuist zijn de getrokken vergelijkingen met de uitwisseling van minderheden zooals deze bijv. na den Grieksch-Turkschen oorlog tus- schen de betrokken landen tot beider tevredenheid en in onderling overleg heeft plaats gehad. In O.-Europa is toch weinig sprake van zoodanig overleg, noch van uitwisseling en aangezien het schijnt, dat ook de Russen de Polen uit het door hen veroverde gebied verwijderen, blijft voor laatstgenoemden de vraag wat nu Vestiging in dat gedeelte van Polen, dat noch bij Rusland noch bij Duitschland is ingelijfd Wat zal de status daarvan zijn protectoraat als Tsjechië of vazalstaat als Slowakije, dat inmiddels de in Maart van dit jaar aan Polen afgestane gebieden terugkreeg Men tast nog steeds in het duister al was er aan geruchten geen gebrek. Gaven wij de vorige maand een terugblik over de Russische politiek in de afgeloopen maanden, thans zullen wij even stilstaan bij Polens lotgeval len. De geschiedenis, die de schrijver van Mein Kampf zoo hoog had, doch waarmede thans geen rekening wordt gehouden omdat er „geen tijd is voor idealistische beschouwingen", toont ons een Polen, dat vaak groot in omvang, doch zelden krachtig was. Hoewel een Slavische staat, heeft het zich van het tijdstip waarop het zijn intrede deed in de geschiedenis, steeds gericht naar het Westen. Reeds kort na dit tijdstip bevorderde het de bin nenkomst van Duitsche koop- en handwerkslieden later riep het de hulp in van de Duitsche Orde voor de onderwerping der kustlanden van Eestland tot Pommeren. Daarmede haalde het als staat het paard van Troje binnen geleidelijk gingen de randgebieden de genoemde kustlanden en Silezië verloren. Eerj keer scheen hierin te komen toen een vorstenhuwelijk Litauen en Polen vereenigdeeens omvatte het zelfs Moravië, Hongarije tot de Adriatische Zee en een groot deel van Rusland. Zelfs slaagden de Polen er na jarenlangen foloedigen strijd in, de Duitsche Orde in 1410 bij Tannenberg beslissend te slaan en te dwingen tot teruggave van het grootste deel van Letland, Litauen, O.- en W.-Pruissen benevens Danzig. Door invoering van de deel-opvolging, waarbij elke zoon van een overleden vorst een deel van diens gebied ontving, loste de staat zich echter op in tal van kleine rijkjes die een gemakkelijke prooi werden voor aanvallers. Enkele latere vorsten wisten deze rijkjes te hereenigen doch slechts ten koste van tal van concessies aan den adel waardoor Polen werd tot een krachtelooze

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 102