1091 schen gezant zijn hervathet lijdt geen twijfel, wie hier het meeste zullen geven en nemen. De krijgsbedrijven in China bleven beperkt tot den succesvollen eersten Chineeschen luchtaanval in grooten stijl op Hankou, waaraan ook Russen zouden hebben deelgenomende Japanners bepaalden zich tot de mede- deeling, dat een nieuwe actie te land op groote schaal aanstaande is. De met veel ophef voor 10 October aangekondigde installatie van Wang Tsjing- wei had niet plaats het schijnt, dat hij onder de Chineezen veel van zijn invloed heeft ingeboet en men derhalve andere „groote" figuren zoekt. Vasteren vorm kregen voorts de geruchten, dat China zal uiteenvallen in drie deelen onder Russischen invloed de „roode" provincies Sjensi, Ningsjia en Kansoe alsmede Sinkiang, onder Britsch-Franschen invloed Yoenan, Szetsjwan en Tibet (waarvan een deel thans de prov. Sikang vormt) en de overige deelen onder Japanschen invloed. In Britsch-Indië ontstonden moeilijkhedende Congrespartij nam geen genoegen met de vage toezegging van nadere bestudeering na den oorlog van de wijziging der verhouding tot het moederland doch eischte z.s.m. invoering van den dominion-status, aan welken eisch kracht werd bijgezet door aftre ding der ministeries in enkele provinciën. Het bestuur werd hier in handen gelegd van Europeesche ambtenaren, hetgeen practisch een stap terug betee- kent. Als altijd staan de vorsten echter aan de zijde der Britsche regeering. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 110