Bij de behandeling van de artikelen 2, 6, 11 en 13 zijn tal van gevallen onder de oogen gezien van binnenkomst van oorlogvoe renden op onzijdig gebied. Het is duidelijk, dat de bijzondere lichamelijke omstandigheden waarin gewonden en zieken verkee- ren, het aantal gevallen waarin zij als zoodanig op neutraal gebied komen, wel zeer beperken. Deze gevallen bepalen zich in hoofd zaak tot binnenkomst met eigen dan wel als krijgsgevangenen met vijandelijke troepenop betrokkenen is dan het voor schrift van artikel 11 interneering onderscheidenlijk artikel 13 vrijlating van toepassing. Humanitaire overwegingen hebben er anderzijds toe geleid, m.b.t. niet door het verloop der krijgsverrichtingen gedwongen binnenkomst in onzijdig gebied t.a.v. gewonden en zieken een van de algemeene gedragslijn afwijkend, milder, standpunt in te nemen. Een eerste geval was vroeger voorzien in het slot van artikel 2 van de Conventie van Genève van 1906de oorlogvoerenden werden daarin bevoegd verklaard, „aan een onzijdigen Staat met diens goedvinden gewonden of zieken van de tegenpartij uit te leveren onder de op den onzijdigen Staat rustende verplichting hen tot het einde der vijandelijkheden te interneeren". Aan deze bepaling kan uiteraard slechts uitvoering worden gegeven na tot standkoming van een overeenkomst tusschen de belanghebbende oorlogvoerenden en neutralen. Terecht heeft men haar in het over eenkomstige Verdrag van Genève van 1929 dan ook vervangen door een ruimere omschrijving van de tweede zinsnede van artikel 2 (Beo., blz. 108). In de jaren 19141918 zijn overeenkomsten als hiervoor bedoeld gesloten tusschen de oorlogvoerenden en neutra- 999 Een zeer bijzonder geval deed zich nog voor in 1914. Zonder de volgens artikel 11 van de Conventie van Genève van 1906 (thans artikel 11 van het overeenkomstige Verdrag van Genève van 1929) vereischte vergunning voor hulpverleening aan oorlogvoerenden te hebben verkregen, trokken afdeelingen van het Nederlandsche Roode Kruis België binnen toen de strijd woedde nabij de Limburgsche grens. Hoezeer dit geheel door menschlievendheid ingegeven optre den ook kan worden gebillijkt, ja, zelfs dient, te worden toegejuicht, het had het eigenaardige gevolg, dat door genoemde afdeeling zonder hun medeweten of instemming naar Maastricht afgevoerde gewonde Belgen en Duitschers aldaar werden geïnterneerd. Echter zijn zij, die later te kennen gaven, zonder hun instemming naar Nederland te zijn gebracht, op hun verzoek vrijgelaten terwijl de overigen geïnter neerd bleven geen der oorlogvoerende partijen heeft daartegen ge protesteerd 10°). Het wil ons juister voorkomen een verzoek niet af te wachten doch allen, die onder vorenbedoelde omstandigheden aan vankelijk worden geïnterneerd, z.s.m. af te vragen, of zij al dan niet op het onzijdige gebied wenschen te blijven en in het eerste geval definitief te interneeren, in het tweede geval vrij te laten. 10") Francois, blz. 499 Wijnveldt, blz. 79, Fauchille 1460.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 12