deel van den tegenstoot pleiten, terwijl de mogelijkheid van den tegenaanval door de plaatselijke reserve van het regiment zelfs problematiek gaat worden1). Indien het inderdaad gelukt 's vijands vechtwagens door het vuur van de verdedigende pagn. en tabn. uit te schakelen, zal de verdediging met 's vijands infanterie kunnen afrekenen door middel van den tegenaanval c.q. tegenstoot, doch primair is het door middel van vuur stoppen van den vijandelijken aanval. Hier mede komt dus wederom het onbeweeglijk gebruik van de plaat selijke reserves naar voren, waarop echter een uitzondering moet worden gemaakt voor het geval, dat den plaatselijken reserves beweeglijke pantserdoelbestrijdingsmiddelen ter beschikking staan (char anti-char, Pantzerjager of tank-destroyer dan wel eigen, niet-gespecialiseerde vechtwagens) Onder deze omstandigheden zal de tegenaanval (tegenstoot) in twee tempo's kunnen verloopen, t.w. le. de tegenaanval van vechtwagen tegen vechtwagen, gesteund door vuur van de verdedigende artillerie, pagn., tabn., mitrn. enz. 2e. nadat de bedreiging van 's vijands vechtwagens is veronzij- digd de tegenaanval van de plaatselijke reserve op de infan terie van den aanvaller, gesteund door eigen artillerievuur, vechtwagens en vuur van de infanteriewapens, dan wel de tegenstoot door de bats.reserves met steun van het vuur van de infanteriewapens en z.m. van reeds ingezette vechtwagens. De „zelfstandige" tegenstoot van reserve-sectiën en reserve compagnieën blijft zijn beteekenis behouden in de verdediging in „tank-sichere" terreindeelen, tegen een niet met vechtwagens aanvallenden vijand, alsmede bij de gevechtsvoering in zeer bedekte terreinen en bij duisternis, of overeenkomstige omstan digheden. Ook op dezen grond is dus de stellingkeuze achter voor vechtwagens onbegaanbaar terrein van het grootste belang. Uit de voorgaande beschouwing vallen de volgende conclusies te trekken, t.o.v. het gebruik van de reserves in tank-gevaarlijke terreinen le. een ruime indeeling met pantserdoelbestrijdingsmiddelen, zoowel passieve als actieve, is bij alle reserve-afdeelingen noodzakelijk 2e. het zwaartepunt van den beweeglijken inzet van de plaat selijke reserves wordt tegenover een met vechtwagens bewa- b In Nederland wordt de taak van de uitvoering van den tegenstoot aan de sie. in cie.reserve „bij uitzondering" toegekendaan de cie. in bats. reserve kan de uitvoering van een tegenstoot worden opgedragen. Het bat. in regs.reserve kan tot taak krijgen de uitvoering van een tegenstootals divisie-reservede uitvoering van een tegenaanval, hetgeen eveneens tot de taak behoort van het bat., dat als div.reserve optreedt. 1008

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 21