aanval" uitgevoerd, doch een normale aanval op 's vijands hoofd strijdkrachten. Deze overgang van de verdediging tot den aanval wordt wel aangegeven met de benaming „retour-offensief". Voor dezen aan val gelden dus alle beginselen, welke aan eiken aanval ten grond slag moeten liggen verrassing concentratie van krachten en middelen om hoofddruk te kun nen uitoefenen, waarvoor de algemeene reserve in haar geheel x) wordt ingezet en nu beslissende groep wordt, ter wijl de troepen, welke aanvankelijk de verdediging hebben gevoerd nu als vasthoudende groep moeten worden beschouwd. Aan deze beslissende groep dient nu de geheele of het grootste gedeelte van den steun van de beschikbare artillerie te worden toebedeeld beschikbare vechtwagens, zoo noodig losgemaakt van plaatselijke reserves, moeten den aanval eveneens steunen, terwijl alle beschikbare reserves, welke ook maar eenigszins in de verdedigende stelling kunnen worden gemist, de beslis sende groep komen versterken de noodige voorbereidingen t.a.v. de te voeren actie, waar onder in het bijzonder a. uitvoerige verkenningen, waarbij met verschillende richtingen, waarin de beslissende groep kan worden ingezet afhan kelijk van 's vijands optreden en steeds beoogende een actie tegen flank of rug rekening moet worden gehouden. Deze verkenningen omvatten niet alleen het aanvalsterrein doch tevens de verplaatsingen, welke als regel noodzakelijk zullen zijn voor het in het gevecht brengen van de beslissende groep b. de uitwerking van de aanvalsplannen voor de verschillende gevallen, waaronder in de eerste plaats de samenwerking tus- schen de wapens, de taken van de onderdeelen, aanvals- strooken, enz. c. de veiligheidsmaatregelen bij een eventueele verplaatsing d. de verkenning en verbindingsdienst, opdat de ontwikkeling van den tactischen toestand door den commandant van de algemeene reserve op den voet kan worden gevolgd ten einde op het juiste oogenblik, zoodra de A. B. daartoe het bevel geeft, onverwijld te kunnen oprukken of ingrijpen. Samenvattende blijkt dus, dat de commandant van de algemeene reserve zich geplaatst ziet voor een drieledige taak 1° zich ter verdediging inrichten in het door de algemeene reserve bezette terrein 1010 Eventueel onder achterhouding van een „laatste reserve", tenzij deze uit andere troepen kan worden gevormd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 23