een nieuwe opstelling, welke niet eens ver van de oude behoeft af te liggen. Hieruit volgt dat in het algemeen verplaatsbare bat terijen de voorkeur verdienen boven die in vaste opstelling. Mocht onverhoopt het object in handen van den vijand vallen, dan behoe ven de kanonnen en zoeklichten niet onbruikbaar te worden gemaakt, doch kunnen worden meegenomen. Een uitzondering op bovenstaanden regel vormen natuurlijk batterijen, welke door terreinomstandigheden toch niet meegenomen zouden kunnen worden, bijv. die, opgesteld op eilanden, of indien geen toegangs wegen met voldoende verharding aanwezig zijn hiervoor kan uiteraard geschut in vaste opstelling worden gebruikt. F. Commandoverhoudingen en organisatie, De commandoverhoudingen en de organisatie van de luchtdoel artillerie eischen een afzonderlijke bespreking, aangezien deze, zooals zal blijken, geheel afwijkend zijn van die bij de overige artillerie. Het zal duidelijk zijn, dat snelheid van vuuropening niet alleen een primaire eisch, maar zelfs een levensvoorwaarde is voor de luchtdoelartillerie. Indien het noodig zou zijn dat bijv. regiments- of afdeelingscommandanten zelfs ook maar de eenvoudigste beve len zouden moeten geven, zou het resultaat zijn dat de aanvallende vliegtuigen den afwerpkring reeds zouden zijn gepasseerd, alvorens de batterijen tot vuren zouden kunnen komen immers, het gaat hier om seconden Het heeft daarom uit schiettechnisch oogpunt niet alleen geen zin de batterijen in afdeelings- of groepsverband in te deelen, dit zou zelfs verkeerd zijn. De afdeelings-(groeps-) commandant kan en mag op het gevecht toch geen invloed uitoefe nen. Aan het begin van dit hoofdstuk hebben we gezien hoe de berichten van de luchtwachtposten de batterijen bereiken. De eenige gezaghebbende die hiervan afweet is de commandant lucht verdediging, doch ook deze oefent weinig invloed uitde vuur opening moet aan de batterij commandanten zelf worden overge laten. De batterij commandanten hebben dus een zeer groote mate van zelfstandigheid, zij toch bepalen ook of een doel al dan niet zal worden bevuurd, en zij moeten a l'instant beslissen. In oorlogs tijd is er dus slechts één hoogere commandant, de commandant luchtverdediging. In vredestijd verdient het aanbeveling, uit hoofde van opleiding en oefening van het personeel, alsmede uit administratieve overwegingen, het personeel der verschillende batterijen te vereenigen tot een of meer administratieve (oefen) eenheden, afhankelijk van de sterkte van het personeel. Bij een eenigszins uitgebreide luchtverdediging is meer dan een eenheid noodzakelijk, aangezien de commandant dier eenheid (bijv. com pagnie), wegens de groote sterkte, zijn tijd uitsluitend zou moeten besteden aan de administratie. Bijv. lijkt een indeeling logisch waarbij bij één compagnie het personeel der middelbare batterijen, 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 43