en bij een andere het personeel der lichte batterijen wordt inge deeld bij zeer groote sterkte zouden dit zelfs drie compagnieën moeten worden. Mede is dit gewenscht wegens het groote verschil in materieel tusschen de verschillende soorten batterijen. Waar hierboven werd gesproken over vuuropening, werd bedoeld de vuuropening „in oorlogstijd". Hoewel bij het uitbreken van een conflict het eerste schot waarschijnlijk wel door de lucht doelartillerie zal worden afgegeven, spreekt het vanzelf dat hier toe slechts last mag worden gegeven door den hoogsten gezagheb bende. G. Het gebruik van luchtdoelzoeklichten. In het voorgaande werd uitsluitend het optreden der luchtdoel artillerie overdag in beschouwing genomen. Hoewel het optreden 's nachts in beginsel hetzelfde is, zijn er toch enkele verschil punten, welke een bespreking noodzakelijk maken. We hebben gezien, dat overdag de vuuropening wordt bepaald door den afstand waarop het doel voor het eerst door het personeel in de batterij wordt waargenomen, 's Nachts is dit het punt waarop het doel voor het eerst door een of meer zoeklichten wordt be schenen. De opstelling der zoeklichten moet dus aan zeer speciale eischen voldoen, willen de batterijen tijdig tot vuren kunnen komen. Zooals we zagen wordt overdag een op 3000 m hoogte aan vliegend doel eerst op 7,5 km horizontalen afstand gezien, een op 5000 m hoogte aanvliegend doel eerst op ongeveer 6,5 km. Bij nacht zal de eerste verlichting van het doel dus op zijn laatst op dezen afstand moeten geschieden. In de practijk blijkt, dat bij normale weersomstandigheden een door zoeklichten verlicht doel dikwijls reeds op 20 km afstand van de batterij kan worden waargenomen, zoodat er bij nacht dikwijls veel meer tijd beschikbaar is voor het richten, en de vuuropening dus veel eerder kan plaats hebben dan overdag, met als gevolg dat het doel langer kan worden beschoten voor het den afwerpkring is genaderd. Hierin schuilt echter een gevaar, nml. dat de batterijen worden verleid het vuur te vroeg te openen, waardoor, tengevolge van de groote spreiding op de grootere schootsafstanden een groote en ontoelaatbare hoeveelheid munitie zou worden verbruikt. Bij de zoeklichten moet onderscheid worden gemaakt tusschen verkennende en vervolgende zoeklichten, waarvan de taak reeds uit den naam blijkt. Een verkennend zoeklicht moet zijn uitgerust met een luistertoestel, hetwelk heel- of halfautomatisch dan wel in het geheel niet op het zoeklicht is aangesloten. Nu kunnen we eenige aannamen doen, bijv. dat een doel op zijn laatst op 7,5 km afstand van het luistertoestel voor het eerst wordt gehoord inluistergrensen dat het na overbrengen van de gecorrigeerde 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 44