Bij de bespreking van de verschillende soorten luchtdoelgeschut hebben we gezien dat de luchtdoelbatterijen, welke zichzelve niet tegen aanvallen in scheervlucht kunnen verdedigen, de be schikking moeten hebben over een batterij licht 2 cm luchtdoelge schut of luchtdoelmitrailleurs. Dit geldt in nog sterkere mate voor de luchtdoelzoeklichten, welke zich in het geheel niet tegen deze aanvallen kunnen verdedigen. Wel zouden zij somtijds den licht bundel op de aanvallende vliegtuigen kunnen richten, waardoor deze den aanval zullen moeten opgeven, doch de zoeklichten wor den dan aan hun eigenlijke taak onttrokken, hetgeen ontoelaat baar is, afgescheiden van het feit dat voor deze handelwijze meestal niet voldoende tijd beschikbaar zal zijn. Daarom moet als eisch worden gesteld, dat elk luchtdoelzoeklicht de beschikking moet hebben over minstèns 1 luchtdoelkanon van 2 cm dan wel een luchtdoelmitrailleur ter verdediging tegen aanvallen in scheervlucht. H. Voorbeeld. In het bovenstaande werden de theoretisch meest juiste plaatsen van de luchtdoelbatterijen en van de zoeklichten aan een beschou wing onderworpen. In de practijk zal hier dikwijls, en soms zelfs in ernstige mate van moeten worden afgeweken omdat de terrein omstandigheden bepaalde opstellingsplaatsen onmogelijk zullen maken. Om dit te illustreeren is in fig. 16 een volkomen wille keurige, aan zee gelegen stad geteekend in het westen bevindt zich een vliegveld v, in het zuidoosten een belangrijke fabriek F. In de richting oostwest is de stad ongeveer 5 km lang, in de richting noordzuid ongeveer 3 km. De afwerpkring is getee kend op 2,5 km van de grens van de stad, de kritische zone is 2,5 km breed. De getrokken cirkelgedeelten geven de schoots velden aan van de middelbare luchtdoelbatterijen. We zien, dat we, om te verkrijgen dat de kritische zone over nagenoeg de geheele breedte door minstens 2 batterijen kan worden bestreken, minstens 7 batterijen noodig hebben. Eigenlijk staat in het zuiden 1 bat terij te weinig. Voorts zien we, dat in het noorden de kritische zone onvoldoende wordt bestreken, hetgeen slechts kan worden verhol pen door de schootsvelden der batterijen te vergrooten. We hebben echter gezien, dat dit schootsveld alleen wordt beperkt door den maximum afstand, waarop de doelen voor het eerst kunnen wor den waargenomen. Indien we dus dezen afstand zouden kunnen vergrooten, worden de schootsvelden automatisch vergroot. Dit nu is alleen mogelijk door overdag aan de aan de kust opgestelde bat terijen luistertoestellen toe te voegen, waardoor het doel reeds op grooteren afstand kan worden ontdekt, 's Nachts is dit niet noodig, mits de zoeklichten het doel tijdig genoeg kunnen verlichten. Zoo als uit fig. 17 (gestippelde cirkels) blijkt, is dat echter in dit geval ook niet mogelijk. Slechts indien aan de kust over zoeklichten 1035

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 48