2. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolg; zie I.M.T. nr. 10). Hoofdstuk II. Van de bij de onzijdigen geïnterneerde oorlog voerenden en verpleegde gewonden. Artikel 11. De onzijdige Mogendheid, die op haar grondgebied troepen toelaat, tot de oorlogvoerende legers behoorende, inter neert deze, voor zooveel mogelijk, ver van het oorlogstooneel ver wijderd. Zij kan hen doen bewaken in kampen en zelfs hen opsluiten in vestingen of in daarvoor geschikte plaatsen. Zij beslist of de officieren vrijgelaten kunnen worden, mits zich op hun eerewoord verbindende het onzijdige grondgebied niet zon der verlof te verlaten. Vergelijk Ned. N. P. '39, artikel 2 onder 1° en 2° juncto artikel 4, lid (1). De regelen betreffende de verschillende gevallen van grens overschrijding, welke interneering ten gevolge hebben, behooren tot het neutraliteitsrecht ter zee, dat in de lucht en dat te land. De vraag, hoe gehandeld moet worden t.a.v. personeel en materieel dat te land binnen het rechtsgebied van den onzijdigen Staat komt, is onder de oogen gezien bij de behandeling van artikel 2 van het L. O. V. (Zie I. M. T. 1939 nr. 8, blz. 698 t/m 703)de in het neutraliteitsrecht ter zee en dat in de lucht geldende voorschriften zullen in beschouwing worden genomen bij de behandeling van het Z. O. V. en de Ontwerp-regels voor den oorlog in de lucht. Heeft eenmaal interneering plaats, dan is het onverschillig, of zulks het gevolg is van de schending van grenzen te land, ter zee of in de luchtde interneering geschiedt immers te land zoodat de voor haar uitvoering geldende regelen behooren tot het neu traliteitsrecht te land 70) Dat de interneering voor zooveel mogelijk ver van het oorlogs tooneel verwijderd dient te geschieden is een eisch, waarvan het stellen even overbodig voorkomt als van dien, vervat in de tweede 991 70) Wijnveldt, blz. 62.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 4