iets verder opgesteld, hetgeen wel gewenscht is, dan zal de ver houding ongeveer 1 5 worden. De lichte 4 cm batterijen moeten, zooals reeds eerder betoogd, op ongeveer 900 m van de grens van het object zijn verwijderd. Indien we voor dit geval het vliegveld niet bij het object rekenen, kunnen we een lichte 4 cm batterij aan de westgrens van het vlieg veld opstellen, welke batterij dan tevens kan worden gebruikt voor het afslaan van bomaanvallen in duikvlucht op het vlieg veld. Deze opstellingsplaats is dan natuurlijk minder geschikt voor het bestrijden van tegen het vliegveld gerichte horizontale bom aanvallen. Indien we in fig. 16 den afwerpkring zouden teekenen op 1900 m van de grens van het object, de kritische zone 2500 m breed nemen, en de schootsvelden van de batterijen een straal van 3500 m geven, komen we tot de conclusie, dat ongeveer 11 batterijen noodig zijn om te verkrijgen dat de kritische zone voor het grootste deel door minstens 2 batterijen onder vuur wordt genomen. Bovendien is voor de fabriek nog 1 middelbare batterij noodig voor verdediging tegen bomaanvallen in duikvlucht. Uiteraard is aan de zeezijde de verdediging het zwakstverbetering hiervan is niet te verkrijgen, aangezien de schootsvelden bepaald zijn door de ballistische eigen schappen der vuurmonden. Wel kan reeds eerder het vuur worden geopend, doch de kans op succes is dan gering. De taak van den luchtwachtdienst is bij een dergelijk aan zee gelegen object uitermate moeilijk, en kan slechts met eenige kans op succes worden uitgevoerd, wanneer luistertoestellen van groot vermogen beschikbaar worden gesteld. Uit dit voorbeeld blijkt wel, dat de luchtverdediging van een aan de kust gelegen object door middel van luchtdoelartillerie geenszins hopeloos is, mits het juiste materieel beschikbaar wordt gesteld. Hoewel in het bovenstaande het meest gewenschte aantal batte rijen en zoeklichten is aangegeven, dat voor een bepaald object moet worden ingedeeld, moet hier uit niet de conclusie worden getrokken, dat wanneer minder batterijen en zoeklichten beschik baar zijn, het geval hopeloos wordt. Wordt niet de eisch gesteld, dat de geheele kritische zone door minstens 2 batterijen onder vuur moet kunnen worden genomen, zooals ook dikwijls in het buitenland gebeurt, dan kan het aantal batterijen en zoeklichten zeer belangrijk worden verminderd, dikwijls tot minder dan de helft. J. Samenwerking tusschen luchtdoelartillerie en jachtvlieg tuigen. Ten slotte nog een enkel woord over de samenwerking van lucht doelartillerie en jachtvliegtuigen bij de verdediging van een object. Tijdens den oorlog 1914'18 zijn tallooze min of meer ingewik kelde systemen van samenwerking bedacht, beproefd en verwor- 1037

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 50