5. LEZING DOOR J. FABIUS. Op 12 October 1939 werd te 7 u. nam. door den heer J. Fabius, oud-officier thans journalist en correspondent van verschillende Indische bladen, een lezing gehouden voor de Indische Krijgs kundige Vereeniging. Na een welkomstwoord en een inleiding van den spreker door den voorzitter, ving de heer Fabius zijn voordracht aan. Spreker, die gedurende zijn verblijf in Tokyo nauw contact had met talrijke personen uit diplomatieke, militaire en journa listieke kringen, gaf een résumé van zijn indrukken van het leven in Japan en den oorlog in China. Wij memoreeren daarvan de volgende 1. Het is niet zoo gemakkelijk een juist oordeel te vormen over toestanden in Japan. Bij hetgeen buitenlanders zien en hooren is veel „show zij geraken dientengevolge dikwijls op een dwaalspoor. 2. De indruk, welken de Japanner uiterlijk maakt (de glim lach), is slechts een masker, waar moeilijk doorheen is te zien. De plattelandsbewoner is gemoedelijk. Elders is men veelal wantrouwend. Het peil van ontwikkeling van de groote massa is over het algemeen laag er zijn echter goede uit blinkers, o.a. op het gebied der geneeskunde. 3. De Japanner is beleefd de beleefdheidsvormen o.a. het buigen ziet men ook door de mindere militairen in acht nemen, hetgeen soms in onze oogen een weinig militairen indruk maakt. 4. De Japanners zijn goede organisators en meesters in het copieeren. 5. De Japansche propaganda- en inlichtingendienst zijn goed en op breede basis georganiseerd, niet alleen in Japan maar ook daarbuiten. 6. In Japan heeft men dienstplicht, die echter niet over de geheele lijn populair is Japan is het eenige land waar men zich financieel tegen de gevolgen van oproeping voor den militairen dienst kan verzekeren. 7. De Japansche boer is in tegenstelling met de stadsbewoners waaronder t.b.c. op ruime schaal voorkomt physiek goed ontwikkeld hij is een goed soldaat. 8. De soldaat ziet er wat kleeding en uitrusting betreft minder goed verzorgd uit dan in W.-Europa. 1039

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 52