willen stellen wie zich beijvert van zijne ondergeschikten sol daten in den waren zin des woords te maken, derhalve bruikbaar onder de meest moeilijke omstandigheden en blijvend betrouw- baaigehecht aan het gezag, wat er ook gebeurt, bereikt zijn doel sneller, doeltreffender en meer efficiënt door dril en oefening bewust te combineeren met militaire opvoeding, dan met dril en oefening alleen. Deze stelling dient bewezen te worden. In een vorig artikel werd aangeroerd dat een belangrijk bestand deel van tucht, de zelftucht dient te zijn. Het behoeft geen betoog dat zelftucht op hooger peil staat dan afgedwongen tucht. Vooral indien steeds voor oogen wordt gehouden, dat een soldaat moet worden opgeleid tot gevecbtssoldaat, d.w.z. tot een individu, van wie plichtsbetrachting zal worden gevergd onder de meest moeilijke, onder zenuwsloopende omstandigheden tot een indi vidu, deel uitmakend van een gemeenschap, waar kameraadschap pelijk en gemeenschapszin onontbeerlijke eischen zijn. De bruikbaarheid van den mensch nu wordt beheerscht door drie factoren de physieke gesteldheid, de capaciteiten (incl. den graad van geoefendheid) en de karaktereigenschappen. De invloed van een krachtig physiek behoeft geen toelichting, evenmin als die van den tweeden factor, samengesteld uit intel lectualiteit („schoolsche geleerdheid"), intelligentie („gezond verstand en den graad van geoefendheid. Een miezerige tim mermansknecht schaaft beter dan een boom van een smid. Doch daar waar de enkeling 1) topprestaties moet leveren onder omstandigheden waaronder de menschelijke zwakheden juist geneigd zijn het prestatievermogen ongunstig te beïnvloeden, is karakter een factor van beteekenis. Karakter bestaat uit een complex van eigenschappen en tevens uit den factor „gevoels leven", de z.g. affectiviteit. Elke geestelijke (psychische) functie bestaat uit twee componenten, een verstandelijke en een affec tieve. Affectiviteit is de aard en de grootte van de innerlijke gevoelsreacties. Stemming is de resultante van alle, op een zeker oogenblik in den geest aanwezige gevoelstonen. Karaktereigen schappen en de aard van het gevoelsleven zijn niet scherp te scheiden. Tot de belangrijkste eigenschappen van het karakter en neigingen van het gevoelsleven behooren wilskracht, plichts besef, zelfbeheersching, volharding, zelfvertrouwen, eerlijkheid, rechtvaardigheid, kameraadschap, vaderlandsliefde, welwillend heid, bescheidenheid, nauwgezetheid, geduldigheid, eerzucht, heerschzucht, liefde, haatdragendheid, wantrouwen, egoïsme e.d.m. De gecombineerde invloeden van intelligentie -)- intellectualiteit en vooral van de affectiviteit, naast de secundaire invloeden van opvoeding, milieu, leeftijd, ervaring enz. bepalen het temperament. b De gevechtssoldaat 1043

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 56