De Groningsche school heeft hiervan een overzichtelijke indeeling gegeven (publicaties Van Lienden), n.l. volgens de groepeering van 3 hoofdeigenschappen primaire of secundaire functie (P. of S.) 1 al of niet emotioneel (E. of NE.) al of niet actief (A. of NA.), met de 8 combinaties E.S.A. (gepassionneerd)E.S.NA. (sentimenteel), E.P.A. (cholerisch), E.P.NA. (nerveus), NE.S.A. (phlegmatisch)NE.S.NA. (apathisch), NE.P.A. (sanguinisch), NE.P.NA. (amorph), waarin de actieve typen de voorkeur hebben op de N.A., de secun daire functies op de P., de E. in het algemeen op de N.E. en de 4 linksche groepen op de 4 rechtsche. Doch het is een schema, waaruit o.a. niet blijkt dat er geen twee menschen zijn met volkomen gelijk temperament, dat com binaties mogelijk zijn (een phlegmatiker kan op een bepaald gebied even emotioneel zijn als de gepassionneerde)dat er vloeiende overgangen bestaan, en vooral dat de componenten aan veranderingen onderhevig zijn, afhankelijk van meerdere ontwik keling, toename der ervaring e.a. Een temperament leeft, een schema is dood. Speciaal geeft dit schema niet weer welke kerneigenschappen of neigingen ieder individu heeft. En juist die zijn voor de opvoeding van belang. Zonder ons te verdiepen in de zeer moeilijke kwestie, welke eigenschappen aangeboren zijn en welke in tegenstelling daarmede het gevolg zijn van opvoeding te meer gecompliceerd omdat erfelijkheid en opvoeding meestal denzelfden positieven of nega tieven invloed zullen uitoefenen, omdat men gewoonlijk wordt opgevoed door degenen van wie ook „geërfd" wordt staat het navolgende toch wel vast Iemands intellectueele en moreele aanleg zullen in hoofdzaak aangeboren eigenschappen zijn, de bijzonderheden en de hoogte, waartoe deze gegeven aanleg zich kan ontwikkelen, worden door de opvoeding bepaald (Jelgersma). Wat aangeboren is, kan door de beste opvoeding niet uitgewischt worden doch alles, ook de in aanleg goede eigenschappen, kunnen verder worden ontwikkeld, goede gewoonten kunnen aangeleerd, terwijl de in aanleg slechte eigenschappen kunnen worden geremd. Het nut van ontwikkeling en opvoeding spreekt voor zich zelf, is gemakkelijker aan te voelen dan te beschrijven. Doch omdat de mensch gemakkelijker vervalt tot het kwade dan tot het goede, moet de ontwikkeling van de goede karaktereigenschappen 1) Primaire psychische functies zijn meer de verstandelijke reacties uit het bewuste, secundaire meer die uit het onbewuste, dieper overlegd, meer gecombineerd. De P.-functie reageert sneller doch minder overlegd, de S. omgekeerd. 1044

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 57