1045 gelijken tred houden met de verstandelijke ontwikkeling. En daar aan hapert veel. In onzen modernen tijd, met zijn intensieven en gejaagden strijd om het bestaan worden de egoïstische en materialistische zijden van het bestaan op den voorgrond gedron gen. Hierdoor wordt automatisch de karakterontwikkeling, de verheffing van de innerlijke waarden tot hooger niveau te kort gedaan. Door overladen intellectueele onderwijsprogramma's op school nog altijd ingesteld op het bijbrengen van parate ken nis door pers, radio, film enz. ontstaat een zekere mate van encyclopedie-ontwikkeling, zonder dat het inzicht in evenredige mate wordt verdiept. Het gevolg is dat het inzicht en het oordeel des onderscheids verzwakt. Immers, ons handelen wordt be- heerscht door ons begripd.i. de verbonden kennis en niet door de losse feiten van ons weten. Meer parate kennis en minder' inzicht schept oppervlakkigheid en doet de moreele normen ver zwakken het kweekt individuen die in de eerste plaats aan hun rechten, en te weinig aan hun plichten denken. Dit is een uitermate belangrijk sociaal probleem, hetwelk niet zonder meer voorbijgegaan kan worden, omdat een leger niet op zich zelf staat en los is van de maatschappij, doch en zeer zeker in den huidigen tijd met zijn „totalen" vorm van oor logvoering een integreerend bestanddeel daarvan is. Wat zich afspeelt in de maatschappij, weerspiegelt zich in het leger. Op dit sociale probleem is van verschillende gezaghebbende zijden de aandacht gevestigd. In den laatsten tijd door niemand minder dan H. M. de Koningin in Haren oproep tot geestelijke her bewapening. De quintessence hiervan is o.i.opvoeding, met name het verdiepen en het verbreeden van de zelftucht1). In dit verband wordt de aandacht gevestigd op het boek van Prof. J. Huizinga, getiteld „In de schaduwen van morgen, een diagnose van het geestelijk leven van onzen tijd". Wij kunnen de verleiding niet weerstaan enkele zinsneden hier uit te citeeren „De twee groote cultuurwinsten, het algemeene onderwijs en de moderne publiciteit, leiden niet regelrecht tot verhooging van het cultuurpeilintegendeel, zij brengen in haar doorwerking zekere verschijnselen van ontaarding en verzwakking met zich" (blz. 64)en „Wetenschap heeft drie functiesopvoeding, kennisverhooging en technische aanwending. Voor de 18e eeuw kon haar verhouding weergegeven worden met 8:4:1, thans is het 2 16 16. Terwijl kennisgehalte en toepassingswaarde der wetenschap nog dagelijks in het ongemetene toenemen, is haar opvoedingswaarde niet grooter dan zij het een eeuw geleden was en geringer dan zij was in de 18e eeuw (blz. 68). Dit zijn twee recente stemmeneen gezaghebbende medische stem is die van Prof. Jelgersma, die in zijn „Leerboek der b Voor toelichting hierop wordt verwezen naar hetgeen over „tucht" zal worden uiteengezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 58