Psychiatrie" (1917) waarschuwt tegen hetzelfde euvel intellec- tueele overlading met een absoluut of relatief gebrek aan opvoe dende waarde. Ook van militaire zijde is van oudsher de waarde van opvoeding betoogd. In de eerste plaats in de reglementen en voorschriften, o.a. in het reeds genoemde V.O.I, en in het boekje „Over Militaire Opvoeding" (M.O.), uitgegeven op last van den Legercommandant (1919). Voorts in artikelen in I.M.T. en en N.I.O.V.-orgaan. Voor een opsomming wordt verwezen naar achterstaande literatuurlijst. Speciaal moge de aandacht worden gevestigd op het artikel van den toenmaligen majoor der Inf. R. Posthumus „Gewijzigde in zichten inzake de wederzijdsche verhouding van minderen en meerderen in het leger", afgedrukt in het N.I.O.V.-orgaan van 1932, blz. 325 e. v. Geeft het M.O. een algemeen overzicht en aanwijzingen, P. belicht den invloed van den modernen tijdgeest op het individu en op de discipline. De lezing, de bestudeering van beide geschriften kan ten zeerste worden aanbevolen hun inhoud verdient tot het geestelijk bezit van ieder officier te behooren. Het W.J. 1932 van de I.K.V. doet uitkomen (blz. 151 t/m 155) welk een waarde tegenwoordig in vrijwel alle legers aan de opvoeding van den soldaat wordt toegekend. Daar lezen wij de markante uitspraak van wijlen Foch Juist nu techniek, mechanisatie en motoriseering zoo'n ontzag lijke vlucht nemen en de waarde van den soldaat als mensch onwillekeurig teruggedrongen dreigt te worden, is het goed zich steeds weer voor oogen te stellen dat het de mensch is die de machines doet leven, dat juist de moderne oorlog zoo ontzaglijk veel vergt van den soldaat als mensch, van zijn zenuwstelsel, van zijn geest en zijn karakter. Reeds in den wereldoorlog bleek dat stoornissen in de normale functie van het geestesleven in toe nemende mate optraden, in veel grooteren getale dan in vroegere oorlogen. Het zijn de neurasthenie (werkelijke uitputting van het zenuwstelsel) en de neurosen („ingebeelde ziekten"), spe ciaal de hysterie (vnl. gekenmerkt door ziekelijke wilszwakte en zich ziekelijk uitleven in wenschen) en het aggraveeren („over drijven" vnl. op hysterischen bodemsimuleeren dwz. bewust de waarheid te kort doen, kwam zelden voor en dan vnl. bij verkapte imbecielen). De „neurosen" hebben, voor wat herstel met volledige geschiktheid voor den d.t.v., een slechte prognose. De wereldoorlog was nog niet „modern". Hoe modern het Japansche leger ook is, zijn strijdtechniek schijnt nog niet te 1046 „Oorlog is verdeeling der moreele krachten". „Overwinning is de moreele meerderheid van den ovei-winnaar en moreele minderheid van den overwonnene". „Slag is strijd tusschen twee wilsuitingen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 59