in moreelen zin, waarvoor de voornaamste middelen zijnde werking van het voorbeeld van den meerdere, de omgangsbetrek kingen tusschen meerdere en mindere, de bezieling voor den mili tairen dienst, het geven van inhoud aan die levensopvatting en levenstaak. Dan volgen vele nuttige wenken voor den meerdere, hoe deze zich zich dient te zien en den mindere het juiste begrip van meerdere, plicht, gehoorzaamheid enz., bij te brengen. Menige uitspraak in dit artikel is waard een „gevleugeld woord" te worden Vooral trekt P. te velde tegen aanmatiging en wrange critiek en eindigt met de conclusie dat in de voorschriften de levenshouding van den mindere tot den meerdere te vaag is om schreven en behoefte heeft aan verruiming en verdieping. Als overal, zijn ook in het leger dè twee groote opvoedkundige methoden de daad en het woord. Welke daden, welke woorden Die daden en die woorden, welke bij den mensch in het algemeen voldoenden weerklank vinden. Waarvoor is iedereen, en de minder ontwikkelde zeker niet het minst, gevoelig Voor de behartiging der kerngevoelens, tot welke allereerst behoort de wensch iets te zijn, iets te beteekenen. Deze wensch wordt krachtig gestimuleerd en te eerder in daden om gezet, indien de meerdere blijk geeft vertrouwen in het willen en kunnen van den mindere te hebben. Het is psychologisch juist den mindere een reputatie te geven en hem a.h.w. uit te dagen die op te houden. Het omgekeerde, de geringschattende houding heeft een funesten invloed. Temeer omdat deze dikwijls samengaat met een tekort aan sympathie en dit laatste voelt de mindere veel eerder aan, dan dat de meerdere het zich bewust is. De reactie op al of niet vermeende geringschatting verschilt naargelang den landaard. De Jan zal demonstreeren in 1929 was bij een manoeuvre een Eur. cie. steeds in de reserve geweest, ook den laatsten dag. Na afloop per motor terugkeerend, zag ik Euro- peesche fuseliers op zoodanigen afstand van het manoeuvre-terrein, dat zij vóór afloop er de brui aan bleken te hebben gegeven In den jaargang 1915 van het I.M.T. („Kromo Buiten" van Asymp toot) is een duidelijk voorbeeld te vinden van bedoelde reactie bij Javanen, nl. lijdelijk verzet in ernstige mate Javaansche fu seliers, steeds geringschattend behandeld door hun commandant, beweerden op een gegeven oogenblik in een niet moeilijk ravijn niet te durven afdalen, zonder het zelfs te probeeren Zonder eerge voel is geen menschelijk wezen, behalve dan de gedegenereerde of krankzinnige. In nauw verband met de neiging iets te zijn, staat de neiging zich te overschatten of anderen te onderschatten. In de practijk is zelfoverschatting van den meerdere vaak oorzaak dat hij zijn ondergeschikte onvoldoende waardeert. Tactisch en psychologisch een ernstige fout. 1048

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 61