erop wijst, dat de Japanners om welke redenen dan ook genoeg hebben van den strijd (ten minste de Japansche bevolking, die in deze te onderscheiden is van de Japansche militairen)is er geen reden, waarom zij een tegemoetkomende houding zouden aannemen. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, die in een persinterview de meening uitte, dat de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Japan een schoone gelegenheid zouden vinden om als bemiddelaar op te treden in 'het Chineesch-Japansche geschil, haastte zich te ont kennen, dat hij daarmede op bedekte wijze de Amerikaansche hulp zou hebben ingeroepen tot interventie in den strijd. 'Op 12 September kondigde de Japansche regeering aan, dat alle deelen van de expeditionaire troepen in China onder het bevel van generaal Toshiro Nishio zouden worden gebracht. Tot dien waren er in China 3 afzonderlijk ageerende expeditionaire korp sen, waarbij als 4de nog de Marine geteld moet worden. Het kan niet anders dan aan de resultaten der operatiën ten goede komen, dat er nu eenheid in de handeling is gebracht. Maar het heeft 2 jaar geduurd voordat de tegenstand der zelfstandige generaals werd overwonnen. Het Abe-kabinet schijnt plannen te koesteren nog verder te gaan met de centralisatie. Aan het bestaan der voorloopige regeeringen te NanKing en PeiPing zou binnen kort een einde worden gemaakt door de vorming van een Nieuwe Centrale Regeering van China met zetel te NanKing, waar ook generaal Nishio zijn Hoofdkwar tier heeft gevestigd. Worden de plannen verwezenlijkt er gaan reeds geruchten, dat ze alweer zouden zijn opgegeven dan zal waarschijnlijk de nieuwe puppet-regeering op 10 October een gewichtige datum in de geschiedenis van de Ghineesche republiek worden geïnstalleerd. Maar de premier, generaal Abe, waar schuwde in een persinterview, dat daarmede nog geenszins het Chineesche incident als afgesloten mocht worden beschouwd. Inderdaad zal moeten worden afgewacht, of een WangChingWei- regeering meer zal weten te bereiken, dan de beide voorloopige regeeringen. Voorloopig ziet het er naar uit, alsof de taak van herstel van vrede, orde en rust in het bezette gebied en het daar- tusschen gelegen guerillagebied, een uitsluitend militaire taak is en daarom geheel voor rekening komt van generaal Nishio, die in de eerste plaats moet zorgen de guerilla's de baas te worden. En wat den opbouw van het land betreft, is er niet veel reden aan te nemen, dat het WangOhingWei beter dan zijn voorgangers zal gelukken de Chineesche kapitalisten tot samenwerking met de Japansche overheerschers te bewegen. De nieuwe Centrale regeering zal voor het oogenblik wel meer bedoeld zijn als een facade voor de buitenwereld. Wanneer de Japansche regeering haar erkent, en daartoe heeft zij het voorne- 1053

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 66