1065 moeten oordeelen. Men denke b.v. aan de wel zeer gemakkelijke wijze, waarop de marine de kostenvergelijkingen van een slagschip en middelzware bommenwerpers oplost, door te werken met een uit het buitenland overgenomen bericht, zonder dat men zich de moeite gegeven heeft naar de juistheid daarvan, aan de hand van de ervaringen bij onze weermacht opgedaan, een onderzoek in te stellen. Voor de propaganda tegen het landvliegtuig als offensief wapen, vormde zoo'n buitenlandsche uitspraak dan ook prachtig materiaal. Hoe is nu de commissie, waaraan het kabinet Colijn de opdracht gaf, samengesteld geweest? Daaromtrent werd het diepste stilzwijgen bewaard en het eigenaardige is, dat terwijl de samenstelling van alle vroegere commissies, waaraan het onderzoek van belangrijke defensiezaken werd opgedragen, onmiddellijk bekend werd gemaakt, omtrent deze commissie vóór de regeeringsverklaring elke mededeeling zorgvuldig in de pers vermeden werd, terwijl thans, nadat zij haar rapport reeds heeft ingediend van de samenstelling nog niets door den regeeringspersdienst werd medegedeeld. Evenmin werd het bericht van het Bataviaasch Nieuwsblad, dat op grond van zeer betrouwbare inlichtingen uit Den Haag, de samenstelling der commissie noemde, tegengesproken dan wel gerectificeerd, zoodat met vrij groote waar schijnlijkheid mag worden aangenomen, dat het bericht in hoofdzaak juist was. Blijkens dat bericht, zou de commissie uitsluitend door marine officieren gevormd zijn, waaronder een tweetal, dat zijn standpunt tevoren reeds in het openbaar had verkondigd, zóó zelfs, dat één hunner het aldus uitdrukte „dat hij met de slagkruisers opstond en er mede naar bed ging", terwijl de andere in een vergadering der marine-vereeniging als zijn oordeel uitsprak, dat de bommenwerpers van het Indische leger voor de verdediging van Indië boven het zeeoppervlak achtergesteld moesten worden bij de eigenlijke zeestrijd krachten. Ook van de sympathieën der beide andere leden is bekend, dat die in die richting der slagkruisers gaan en zoo kan omtrent de conclusies, waartoe het rapport zal komen weinig twijfel overblijven. Een dergelijk rapport, opgemaakt door marine-officieren, die allen aan den Minister van Defensie ondergeschikt zijn, kan dan ook geen meerdere waarde hebben, dan een advies, dat deze gezamenlijk aan hun oppersten chef uitbrengen. Gold het slechts een wijziging in de organisatie, die de Grondslagen voor de verdediging van Indië in geen enkel opzicht aantastte, uitsluitend op onze zelfstandigheids- politiek voort bouwde en geen financieele gevolgen van beteekenis had, dan kon men het rapport als een interne marine-aangelegenheid beschouwen, die verder aan het Nederlandsche volk onthouden kon blijven. Zóó vatte o.a. de regeering Colijn het rapport der commissie Kan op, waarvan slechts de conclusies werden openbaar gemaakt, doch waarvan de overwegingen, die daartoe geleid hadden, verzwe gen werden. Het rapport van deze zeer éénzijdige marine-commissie gaat veel verder en al kan men voorloopig slechts gissen naar het aantal aan te bouwen groote slagkruisers en de wijze, waarop de commissie die zal willen benutten, vast staat, dat als het slagkruiserplan inderdaad deugdelijk zal blijken en Indië veilig zal stellen, daarmede zéér hooge uitgaven gepaard zullen gaan, die ik, in mijn artikelen van April jl. in dit blad, op zeventig millioen gulden per jaar berekende. Tegenover zulke hooge lasten, die voor het grootste gedeelte door den Nederiandschen belastingbetaler gedragen moeten worden, is het een eerste eisch van democratisch regeeringsbeleid, dat de inhoud van het rapport, waarop de regeering haar beslissing denkt te nemen, gepubliceerd wordt, desnoods met weglating van die gedeelten, die geheim gehouden moeten worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 80