1067 afweergeschut blootstelt, gedaan, dan behoeft het vliegtuig slechts gedurende ongeveer zestig seconden, die aan het bomwerpen voor afgaan, een vasten koers te sturen. Eerst wanneer die koers verkend is, kan het luchtafweergeschut dienovereenkomstig worden gesteld. Dit alles kost tijd. Ook gaan er eenige seconden voorbij aleer het verschoten projectiel de vliegtuigbaan bereikt en dat alles maakt, dat slechts gedurende een belangrijk korter tijd dan zestig seconden een goed gericht vuur kan worden afgegeven. Dit weekblad leent zich wel allerminst voor een uitvoerige behandeling van theoretische mo gelijkheden, maar om den lezer daarvan eenig idee te geven, loont het de moeite om de resultaten te vermelden, waartoe de hoofd ingenieur der Fransche marine, Camille Rougeron, wiens naam op vliegtuiggebied groot gezag heeft, is gekomen. Hij nam als voorbeeld het Fransche slagschip „Dunkerque", dat een luchtafweerbaterrij van zestien kanonnen van 13 cm voert, waarvan elk kanon twaalf schoten per minuut kan afgeven. Hij kwam dan bij een goed geleiden vlieg- aanval tot een trefkans van één treffer op 465 schoten Dit zou dan bereikt worden, wanneer alle kanonnen van 13 cm op de eene vlieg tuig vuurden. Hij is dan ook van oordeel, dat bij een aanval van een eskader vliegtuigen, die uit verschillende richtingen op het doel aanvliegen, de trefkans zoo gering is, dat zelfs het zwaarste schip zich niet voldoende tegen deze aanvallen kan verdedigen. Bedenkt men voorts, dat sinds 1921 ook de chemische industrie met reuzen schreden is vooruitgegaan en men thans over veel brisanter spring middelen beschikt dan vroeger gebruikt werden, dan zullen deze aan vallen zeker den ondergang van de zwaarste schepen ten gevolge hebben. Practische ervaringen omtrent de waarde van het vliegtuig in den oorlog ter zee, in bijzonder wat aanvallen op grootere schepen betreft, ontbraken tot nog toe. Noch in den Spaanschen burger oorlog, noch in den strijd in het Verre Oosten deden zich in dat opzicht gevallen voor, waaruit stellige conclusies konden worden getrokken. Niemand minder dan de tegenwoordige Eerste Lord der Britsche Admiraliteit, Winston Churchill, schreef dienaangaande, „dat de Spaansche burgeroorlog een bijzonder geval was en dat wat daar voorviel, geen zuiver beeld geeft van de toekomstige eventualiteiten In een officieel rapport van den Italiaanschen generalen staf werd de Spaansche burgeroorlog beschreven als een strijd, waarin Franco met een minimum van bloedvergieten en eigendomsvernieling de overwinning wilde behalen. Dit maakt een groot verschil met den oorlog, die onvermijdelijk het gevolg moet zijn van een botsing van volkeren als thans begonnen is en waarbij veel grooter belangen op het spel staan. Evenmin zijn uit den Chineesch-Japanschen strijd juiste conclusies te trekken voor den strijd tusschen het vliegtuig en het bovenwaterschip en alleen de practische resultaten van den thans gevoerden krijg zullen wellicht deze strijdvraag radicaal kun nen oplossen, Uit het feit, dat de Royal Air Force reeds zeer kort na de oorlogsverklaring een aanval op de Duitsche vloot in Willems haven en Brunsbuttel deed, waarvan blijkens mededeeling van het Engelsche ministerie van voorlichting de resultaten van het hoogste belang waren, en dat de Duitsche luchtstrijdkrachten op 26 September een aanval ondernamen op Engelsche zeestrijdkrachten in het mid den van de Noordzee, blijkt wel duidelijk, dat zoowel de Britsche als de Duitsche luchtmachtleiding in het vliegtuig bij den strijd ter zee heel wat meer ziet dan het kleine kinderknuistje, waartoe onze Marineleiding het vliegtuig zoo gaarne zou willen disqualificeeren. Laat men toch bedenken, dat er geen grooter gevaar bestaat dan het opzettelijk onderschatten van de kracht van een wellicht gevaar lijken tegenstander.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 82