1068 C. De Haagsche Post van 21 October 1939 bevat Een paar Notities", welke luiden DE „ROYAL OAK" EN WIJ. Het torpedeeren van het slagschip Royal Oak, zoo snel volgend op dat van het groote vliegtuig-moederschip Courageous, leert een les die Nederland onmogelijk kan ontgaan. Onze Regeering denkt nog steeds ernstig over den bouw van drie groote slagschepen, die elk ongeveer 50.000.000 zouden kosten, en verdere groote uitgaven voor nieuwe droogdokken enz. zouden vereischenmaar na het lot der beide groote Britsche schepen, een lot bezegeld door kleine en niet dure eenheden, is het debat over de wijsheid van het in overweging genomen plan opnieuw ontbrand. Elders in dit nummer zegt onze Maritieme Medewerker er andermaal het zijne vanen hoewel het zeker aanbeveling verdient de discussie aan de deskundigen over te laten moet, na dezen te hebben aangehoord, in het eind het gezond verstand beslissen. Ook hier gelijk in zoo menig ander geval, zijn de deskundigen het niet eens. Men late hen dus rustig aan het woord, luistere aandachtig naar al het vóór en tegen, en neme dan onafhan kelijk van hen de beslissing. Aleer een besluit te nemen diene men bovenal in het oog te houden dat groote en dure slagschepen onmis baar mogen zijn voor groote landen met „groote" politiek, die de wereldzeeën beheerschen of willen beheerschen, en die, wanneer het moet, in staat willen zijn tot aanvallen. Maar Nederland drijft geen „groote" politiek, ambieert geen beheersching der zeeën, en wil nie mand aanvallen. Het wil alleen zijn positie en zijn belangen verde digen, en kan om die reden de vraag „Slagschepen of niet herlei den tot de vraagWat is beter, drie groote zeekasteelen die toch niet tegen waarlijk groote marines op zouden kunnen, en waarvan het zinken van slechts één een onherstelbaar verlies in menschen en materiaal zoude beteekenen, of honderd kleine eenheden die een vijand ongekend groote schade zouden kunnen toebrengen, terwijl bij het verlies zelfs van één derde dier eenheden nog steeds effec tieve defensie mogelijk zoude blijven

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 83