C. Op 'blz. 967 (October-nummer I.M.T.) komt een onjuistheid voor. Ten rechte is alleen het eerste gedeelte van het aangehaalde amendement-Wirjopranoto aangenomenhet tweede gedeelte (sub „II") werd n.l. met 23 tegen 26 stemmen verworpen. D. Door den Volksraad werd in behandeling genomen een ont- werp-ordonnantie Informatierecht Staatsmohilisatie (Zitting 1939/ 1940, onderwerp 83), welke voor de staatsmobilisatievoorbereiding van groote beteekenis is. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij 1070 ander oorlogsmateriaal. Zulks zou kunnen nopen tot het plaatsen van bestellingen elders, waar de kansen op levering binnen redelijken termijn gunstiger zouden blijken te zijn. Een onderzoek ter zake is ingesteld, doch het is onmogelijk eenige verwachting dienaangaande uit te spreken. Daar de toestand snelle beslissingen eischt, is het niet uitgesloten dat de Regeering Zich in nabije toekomst genoopt zal zien tot het plaatsen van bestellingen, waarvan de geldelijke consequenties niet door de reeds goedgekeurde en de voorliggende aanvullende 'begrooting gedekt zijn. De Regeering meent er op te mogen vertrouwen dat de Volksraad met deze door de uitzonderlijke omstandigheden geboden gedragslijn kan instemmen. Den leden, die meenden bij de Regeering erop te moeten aandringen, het vraagstuk der defensie, althans wat betreft de groote lijnen, opnieuw in beschouwing te nemen, zij medegedeeld, dat daarvoor ook thans, rekening houdend met de huidige internationale situatie, geen aanleiding bestaat. Het denkbeeld, de geheele bevolking in de defensie te betrekken, m.a.w. tot massale legeruitbreiding op Java en in de buitengewesten over te gaan, is in de practijk niet te verwezenlijken. Het leger dient te worden opgebouwd naar de uit een krijgskundig oogpunt te stellen eischen. Een leger uitgebreid als door de aan het woord zijnde leden wordt beoogd, zou, wanneer het in de ruwe werkelijkheid zijn bruik baarheid zou moeten toonen, zeer zeker niet de bevredigende resul taten geven, welke ook die leden zouden wenschen. Naar de zooeven bedoelde eischen van krijgskunde, en met inacht neming van hetgeen voor de vloot moet worden gedaan, wordt het leger thans in getalsterkte, bewapening, uitrusting en geoefendheid zoo krachtig gemaakt als de .beschikbare middelen toelaten. Aan de ïnhe'emsche bevolking wordt daarin een zeer ruime plaats gegeven daarop is reeds meermalen de aandacht gevestigd. In nabije toekomst zal ook de gelegenheid worden geopend voor opleiding tot reserve-officier en tot officier-vlieger op kort verband. Oprichting van vrijwilligerskorpsen op groote schaal wordt door de Regeering thans niet overwogen, omdat Zij reeds Haar aandacht wijdt aan de vorming van reserves op andere wijze namelijk door de instelling van reserve-korpsen van oud-militairen en van de kort- verband regeling welke een grooter nuttig effect waarborgt. Het op het oogenblik aanwezige aantal militaire vliegers, vermeer derd met degenen, 'die in opleiding zijn, is voldoende om te voorzien in de 'behoefte aan vliegers in eerste lijn. De opleiding tot militair vlieger werkt reeds geruimen tijd op maximum capaciteit zoodat uitbreiding daarvan op het oogenblik niet mogelijk is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 85