Een aantal straffen is gesteld op overtredingen van de bij deze ordonnantie gestelde bepalingen. 1071 Om de „Staatsmobilisatie" naar behooren te kunnen voorbereiden dienen de organen, welke die voorbereiding tot taak hebben, te beschik ken over allerhande gegevens betreffende hier te lande werkzame ondernemingen, bedrijven, diensten en instellingen. Alhoewel tot nu toe bij het vragen van inlichtingen ten behoeve van de staatsmobilisatievoorbereiding nagenoeg altijd de gewenschte medewerking werd ondervonden, doet zich niettemin de behoefte aan een wettelijke regeling gevoelen. Een wettelijke regeling is noodigin de eerste plaats, omdat de Overheid niet geheel afhankelijk mag zijn van de vrijwillige mede werking van hen, aan wie inlichtingen worden verzocht en Zij over de middelen behoort te beschikken om zoo noodig die inlichtingen te kunnen afdwingen in de tweede plaats, omdat het gewenscht is, de geheimhouding der verstrekte vaak belangrijke gegevens wet telijk te waarborgen. De ordonnantie opent voor den Voorzitter van den Staatsmobilisatie- raad en voor Departementshoofden en Hoofden van gewestelijk bestuur de mogelijkheid om, na verkregen machtiging of opdracht van den Gouverneur-Generaal, ten behoeve van de staatsmobilisatievoorberei ding inlichtingen betreffende hier te lande werkzame ondernemingen enz. te vorderen. Voor den Voorzitter van den Staatsmobilisatieraad wordt het vorderen van inlichtingen mogelijk gemaakt omdat in sommige gevallen het informatierecht gemakkelijker door hem zal kunnen worden gehan teerd voor de Departementshoofden, omdat de uitvoering van hetgeen ten behoeve van de staatsmobilisatievoorbereiding moet geschieden in het algemeen door of onder verantwoordelijkheid van die autoriteiten zal plaats vinden. Mede wordt het wenschelijk geacht om het vorderen van inlichtingen door Hoofden van gewestelijk bestuur mogelijk te maken. Aangezien het vorderen van deze inlichtingen een vrij belangrijke bevoegdheid is, eischt het ontwerp tot de uitoefening van deze bevoegd heid een voorafgaande machtiging van den Gouverneur-Generaal, ter wijl tot deze machtiging het advies vereischt wordt van den Staats mobilisatieraad, d.i. het lichaam hetwelk bij de voorbereiding van de staatsmobilisatie, welke in hoofdzaak rust op de departementschefs, zorgt voor de noodige coördinatie. De voorafgaande machtiging of opdracht van den Gouverneur- Generaal bepaalt o.m. aangaande welke ondernemingen enz. inlichtin gen zullen worden gevorderd alsmede den aard der te vorderen inlich tingen. De Gouverneur-Generaal kan er aldus voor waken, dat de toepassing van de ordonnantie blijft beperkt tot de gevallen, waarin het belang der staatsmobilisatievoorbereiding die toepassing vordert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 86