1073 Verdediging tegen landingen uit de lucht. Felix Munin merkt in D. W. Heft 23 van Juni '39 op, dat men zich vooral in Rusland bezig houdt met de tactiek tegenover troepen, welke door de lucht zijn aangevoerd. Slechts wanneer deze tactiek vaststaat, kan een goede militaire organisatie tegen dezen nieuwen vijand in het leven worden geroepen. In de eerste plaats wordt gedacht aan patn., welke met valschermen naar heneden springen om spoorbanen, bruggen en belangrijke knooppunten van wegen te vernielen. Men denkt de uitvoering als volgt. Een afd. van 50 tot 80 man met mitm. en soms ook met vuurmonden. Deze afd. voert zoo snel mogelijk haar taak uitonderwijl voeren bomb.vlgn. aanvallen uit, ook op bruggen enz. in de omgeving, om het oprukken van vij. afdn. naar het te vernielen object te beletten. Om zoo goed mogelijk tegen dergelijke luchtpatn. te kunnen optreden, is het noodzakelijk belangrijke spoorbanen en wegen te bezetten, waarvoor z.n. plaatselijke bevolkingsafdn. kunnen worden gebruikt. Alle geschikte landingsplaatsen in de nabijheid van spoorwegen moeten van een militaire bewaking worden voorzien z.n. worden de landings terreinen van hindernissen voorzien. De verdediger zal in de eerste plaats trachten de landing te doen mislukkenis hij hierin niet geslaagd, dan moeten de bewakingstroepen uit de omgeving snel in de richting van de landingsplaats oprukken om den vij. onschadelijk te maken is de vernieling reeds tot stand gebracht, dan moet men er zich mede vergenoegen, den vij. het weder opstijgen te beletten. Een goede verbinding tusschen posten op bruggen e.d. en de bewakings troepen is van het grootste belang. Uiteraard is op vorenvermelde wijze voor den verdediger wel succes te verkrijgen. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat e.e.a. zeer veel troepen vraagt, zoodat men zich bij de practische uitvoering beperking zal moeten opleggen. Paard en motor. Ov. Balck geeft in D. W. van 28 Juli enkele voorbeelden van het succes van cav.eenheden in den Sp. burgeroorlog. In Febr. van dit jaar hadden de Roode troepen een boogvormig front ingenomen. Franco zette den aanval op het vooruitstekende middengedeelte in, om de Roode reserves naar dit front gedeelte te lokken daarna kwam de hoofdaanval op een der vleugels. Op 5 Febr. werd aldaar het front na een krachtige art.beschieting doorbroken. Achter deze doorbrekende troepen was de cav.div. Monasterio opgesteld, die snel doorstootte en bij Camanas de Roode reserves versloeg, waarna tot een krachtige actie in den rug der Regeeringstroepen werd overgegaan. Volgens S. was het de actie van de cav., die den vij. weerstand in elkaar deed storten. Op 6 Febr. stootte men door naar Teruel en op 7 Febr. viel deze plaats waarbij de cav. duizenden gevangenen maakten. Generaal Yaque, cdt. van de op den vleugel opereerende troepen verklaarde „Een groot deel van het succes moet aan de cav.div. van Monasterio worden toegeschreven, welke div. opnieuw de meening omtrent de onbruikbaarheid van cav. in den modernen oorlog weerlegde". Bij het daarna volgende Ebro-offensief werd den ruiters van Monasterio wederom een voorname taak opgedragen. Zoodra op den Z.-vleugel een doorbraak tot stand was gebracht, stootte Monasterio door het ontstane gat naar voren. In de volgende dagen en weken zien wij hem steeds opnieuw aanvallen op den Z.-vleugel en in den rug van de Rooden, waardoor veel tot de beslissing werd bijgedragen. S. is van meening dat modem uitgeruste en opgeleide cav. voorloopig nog noodig is, waar het gevechtsterrein voor den motor minder toegankelijk is. Modem opgeleid en uitgerust wil zeggen, dat bij opleiding en uitrusting rekening moet worden gehouden met de bijzondere eigenschappen van de cav. De ruiter bezit de grootst mogelijke „Gelandegangigkeit", gepaard aan snelheid en splitsbaarheid, zelfs tot den enkelen man. Deze eigenschappen moeten door opleiding en uitrusting worden uitgebuit. Lichte bepakking

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 88