1075 Nachtelijke acties. In B. B. S. M. Juli '39 komen enkele gegevens uit de studie van den Fr. gnl. Niessel, betreffende nachtelijke acties tijdens den Sp. burgeroorlog voor. Wij halen hieruit aan 1. Vooral de inf. moet goed geoefend zijn in nachtelijke verplaatsingen de ervaring heeft geleerd, dat een nachtelijke aanval met hierin niet geoefende troepen veelal op een mislukking uitloopt. 2. Het is noodzakelijk den dag tevoren zooveel mogelijk verkenningen te doen uitvoeren. 3. Hoewel nachtaanvallen met sterke troepen werden uitgevoerd, is geble ken dat de sterkte niet grooter dan 3 of 4 batn. moet zijn. 4. Men moet zich een beperkt doel stellen, de manoeuvre moet eenvoudig zijn is het doel bereikt, dan beperke men zich tot het bezetten van de veroverde punten. 5. In beginsel wordt bij een nachtelijken aanval niet gevuurd het succes moet zoo mogelijk door het handgemeen worden verkregen, waarvoor bajonet en handgranaten noodig zijn. 6. In den Sp. burgeroorlog hebben vele nachtelijke aanvallen een succes gehad, dat overdag slechts ten koste van zware offers zou hebben kunnen worden verkregen. Luchtdoel-vewn. Volgens B. B. S. M. Juli '39 zijn sommige legers er toe overgegaan, voor de beveiliging van de vew.eenheden tegen vlgn., speciale Id.vewn. in dienst te stellen. In Frankrijk zou men daarom bestaande vewn. voorzien van een koepel, welke het schieten met ld.mitrn. van 13.2 en 23 mm in alle richtingen toelaat. De V.S. zouden beschikken over een lichten Id.vew., bewapend met een ld.kanon van 3.7 cm in een koepel en 3 zijdelings opgestelde mitrn. d. V. Infanterie. Het vuurplan. In M. W. nr. 5 neemt ov. Friemel nogmaals het vuurplan in beschouwing aan de hand van de bestaande voorschriften, aangezien S. van oordeel is, dat deze geen eenheid van opvatting waarborgen. In het hoofdstuk „Angriff auf Stellungen" van het „Merkblatt für den Feuerkampf der Infanterie" staat, dat het aanvalsplan den grondslag moet vormen voor het vuurplan van de art. en de inf., terwijl in „Führung der Artillerie" is bepaald, dat bij goede samenwerking, zich van zelf „die Erganzung der Wirkungsmöglichkeiten der Inf. durch die Art. (ergibt)", zoowel bij den aanval, als in de verdediging er ontstaat een vuurplan. Volgens S. zegt dit weinig. Doch in het hoofdstuk „Angriff auf Stellungen" wordt voorgeschreven, dat de vuuropening, de samenwerking en de vuur- steun, bij langeren voorbereidingstijd de duur van het vuur, de vuursnelheid en vuurpauzen tot in kleinigheden moeten worden bevolen, hetgeen volgens S. geschiedt in den vorm van tabellen. Uit „Verteidigung" haalt S. aan „Der Feuerplan der Art. stellt sicher, dasz innerhalb der ganzen Div.Art. mit Hilfe eines Stichwortes oder Zielpunktes die hierfür vorbereiteten Feuerzusammen- fassungen schnellstens ausgelöst werden". Derhalve wordt hier, ook voor het stormvuur, een vuurplan samengesteld. De uitwerking in de inf.voorschriften laat volgens S. te wenschen over. Voorgeschreven is in meergenoemd „Merkblatt", dat bij den aanval op een vij., die zich ter verdediging heeft ingericht, bij den aanval op stellingen en in de verdediging door den bat.cdt. een vuurplan wordt opgesteld. S. stelt twee vragen Is in andere gevallen geen vuurplan noodig Is een vuurplan een bijzonder bevel of een tabel, dan wel komt het in de bevelen tot uitdruk king S. is van oordeel, dat ook onder omstandigheden, waarin de toestand snel kan veranderen het noodig kan zijn, den aanval door een voorafberaamd vuur

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 90