1077 Artillerie. Organisatie, bewapening en tractie. De Spectatoriale beschouwingen in M. S. 9 zijn grootendeels gewijd aan de zwakte van de Ned. art. Is het gs. van 7 vd. nog goed, dat van 10 vd. uitmun tend, de hwn. van 12 en 15 cm hebben een te geringe dracht. Voorts bedraagt de sterkte der art. in de zwakste legers, ongeacht de res.(leger)art. 4 afdn. per div. en 2 regn. a 3 afdn. per L.K., derhalve in totaal per L.K. 14 afdn. Daartegenover beschikte het Ned. leger tot voor kort per div. over 2 afdn. vd. en 1 afd. 12 of 15 hw, het L.K. over 1 afd. a 2 bijn. 10 vd. Opvoering van de sterkte is ter hand genomen de afdn. L.K.art. zijn gebracht op 3 bijn. Voorts worden de hwn. van 12 en 15 cm vervangen door moderne hwn. van 10 cm, waarna de 4 afdn. 15 hw. de tweede afdn. zullen vormen van de in 9e t/m 12e reg. om te zetten afdn. L.K.art., welke tenslotte elk met nog een afd. 10 vd. zullen worden versterkt. S. is daarmede nog niet tevreden en eischt in eerste instantie verdere versterking der div.art. met 1 afd., eveneens van 10 hw. In het artikel Inzichten omtrent de tactiek der veldartillerie na den wereld oorlog en de in verband daarmede noodzakelijke organisatie van dit wapen (M. S. 9) gaat kap. Doorman uit van de inzake het gebruik der art. in Fr. en D. bestaande opvattingen. De overeenkomstige voorschriften naast elkan der plaatsend, waardoor blijkt, dat genoemde opvattingen in algemeenen zin weinig uiteenloopen en slechts v.w.b. de uitvoering door de onderscheidene echelons eenige verschillen aanwijzen, besluit hij het eerste gedeelte van zijn studie met de slotsom, dat in het algemeen van moderne vd.art. bij av. of vdd. worden verlangd A. rechtstreeksche steun aan en bescherming van de inf. Hiervoor zijn vereischt vuren op 1. ongedekte, levende doelen 2. doelen, welke zich in het terrein achter of onder dekkingen hebben vast gezet 3. hindernissen en tegen weerstandbiedende doelen 4. vechtwagens. B. vernielingsvuren ingeval de vij. gedurende eenigen tijd gelegenheid heeft gehad, zich ter vdd. in te richten C. vuren op groote afstanden nml. 1. storende en verontrustende vuren; 2. afsluitingsvuren; D. artilleriebestrij- ding. De vele verhandelingen over het gebruik van bespannen en motorart. in bergterrein, gaven mj. Eder aanleiding, in A. R. 8 een artikel te publiceeren over Gebirgsartïllerie im Flachlandeinsatz. S. erkent ten volle de nadeelen van de bg.art. t.o.v. de brd. art. het grootste bezwaar is wel haar geringe marschsnelheid, welke haar practisch ongeschikt maken voor bescherming van den opmarsch onder die omstandigheid in stl. geweest zijnde bg.art. zal aan den staart van de marschcolonne blijven tot de eigenlijke ontmoeting met den vij. de marschsnelheid van het geheel vermindert. Daartegenover staat echter het belangrijke voordeel, dat de bg.art. vrijwel overal kan komen waar dit voor brd. art. (hoeveel te meer geldt zulks t.o.v. mot.art. niet meer mogelijk is De ervaringen in de jaren 191418 hebben de onmisbaar heid van bg.art. in vlak terrein bewezen en de onjuistheid aangetoond van de aanvankelijk in D. gehuldigde opvatting dat bg.art. en bg.tpn. in het algemeen in dat terrein konden worden ontbeerd. Overal in O. en W. waar vele waterloopen overschreden of trechtervelden doorgetrokken moesten worden bracht slechts de bg.art. uitkomst (zij werd o.m. voor Verdun met succes ingezet toen de brd. art. niet meer in staat was, door het omwoelde terrein op te rukken een ander voordeel was aldaar, dat de bg.art. beter dan de vd.art. vuur kon brengen in de tallooze terreininzinkingen). S. is daarom van oordeel, dat men met het inf.kanon constructief op den verkeer den weg is dit behoort z.i. een in lasten verdeelbare vuurmond te zijn. - De aandacht verdient nog S.'s opmerking, dat, zoodra gv.aanraking aanstaande schijnt, de bg.art. slechts opgeladen mag worden vervoerd, daar zij anders haar vele voordeelen prijs geeft en slechts is te beschouwen als brd. art. - met als nadeelen geringere verplaatsbaarheid, grootere doelen, vooral uit een oogpunt van luchtgevaar doch met kleinere marschsnelheid slechts zoo lang gevaar van paun. en vewn. dreigt, mag een stuk per bij. getrokken worden vervoerd. Hoewel wij het niet in allen deele met S. eens zijn,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 92