1081 Engelsche luchtmanoeuvres. (Les Ailes, 17 Aug. 1939) Van 811 Aug. j.l. hebben groote luchtmanoeuvres in Eng. plaats gevonden, wellicht de grootste, tot dusver vertoond. Gedurende drie dagen werd West- land aangevallen door Eastland. Laatstgenoemde partij bestond uit 500 bommenwerpers (Vickers „Wellington" en „Whitley" Handley Page „Hamp den" Bristol „Blenheim' en Fairey „Battle"). Westland had ter beschikking 500 jagers, 250 bwrn. (voor représailles), 50 strategische verkenners, 4 divisies ld. artillerie met totaal 1400 stukken ge schut, 10 formaties ballonversperringen, 15 groepen civiele waarnemers (luchtwachten zoeklichten, luisterapparaten, etc. In totaal waren dus 1300 vlgn. ingedeeld. De algemeene opzet beoogde na te gaan in hoeverre de lucht verdediging in staat was de aanvallen op Westland (beperkt tot de zuidelijke helft van Gr. Brittannië) te onderscheppen en af te slaan. Daartoe hadden de vlgn. van den aanvaller volledige vrijheid in tijd en wijze van optreden. Ter voorkoming van botsingen bij nacht moesten de verdedigende vlgn. hun navigatielichten doen branden de aanval op vlgn. van de tegenpartij werd gemarkeerd door het aansteken van de landingslichten. De ballonbarrages werden niet tot oorlogshoogte opgelaten, doch slechts tot 600 m om lage aan vallen te verhinderen. M.h.o. op slecht zicht (veel regen en bewolking) werden ze spoedig weer weggenomen. Hoewel een definitieve conclusie uit de manoeuvres nog niet kan worden getrokken, is de voorloopige indruk van de beschikbare gegevens, dat de aanvaller in vele gevallen zijn doel heeft kunnen bereiken. Hieraan heeft het vrij slechte weer gedeeltelijk bijge dragen. Men huldigt in het algemeen de opvatting, dat slecht zicht ten voor- deele van den aanvaller komt. Naar onze meening zal dit voordeel in vredes tijd sterker spreken dan bij oorlog. In het eerste geval wordt n.l. alleen na gegaan of de aanvaller zijn doel heeft kunnen bereiken, hetgeen inderdaad gemakkelijker wordt. De werkelijkheid rekent echter alleen met het resultaat van den aanval, dus de verkregen treffers en uitwerking. En het valt te ver wachten, dat het slechte zicht hierop een aanmerkelijken invloed zal hebben. Nog valt te vermelden, dat de „oologsverklaring" onmiddellijk werd ge volgd door diverse aanvallen en dat Eastland gedurende de 3 oorlogsdagen ongeveer 700 „raids a grande distance" heeft uitgevoerd. Dit is ongetwijfeld een zeer bijzondere prestatie geweest. De zoo kort daarop gevolgde „grimmige werkelijkheid" geeft voorshands tegen aller verwachting in een geheel ander beeld, althans t.o.v. „Westland". Een somber aspect van dergelijke groote manoeuvres is de welhaast onvermijdelijke lijst van ongelukken en verliezen 1 bwr. na een nachte lijken start een boom gex-aakt en verbrand, 4 dooden 1 bwr. in zee verdwenen, 5 dooden 1 bwr. kwam bij een nachtelijke vlucht in moeilijkheden, de piloot deed de passagiers per valscherm het vlg. verlaten en wist tenslotte nog zonder groote ongelukken in een jongen bomaanplant te landen 1 bwr. raakte een hoogspanningsleiding en werd vernield, 2 dooden en 1 gewonde 2 jagers kwamen in botsing, 2 dooden. Gevechtskracht tegenover snelheid (Aero digest, Sept. 1939) S. keert zich tegen de doctrine van het Am. Air Corps om de bomb.afdn. zonder bescherming van gv.vlgn. te laten ageeren. Dit zou de schuld van Douhet zijn, wiens geest aldus na zijn dood nog voortgaat een verkeerden invloed uit te oefenen, gebaseerd op diens leer, dat de beste verdediging tegen het luchtbombardement gelegen is in het contra-luchtbombardement. Hij vergeet hierbij echter aan te toonen, dat Douhet van meening geweest zou zijn, dat de bomb.afdn. hierbij in geen geval beschermd behoefden te wor den. Dit laatste maakt immers geen deel uit van een bepaalden strategischen gedachtengang, doch hangt af van de oogenblikkelijke tactische omstandig heden bij de uitvoering, op dezelfde wijze als men de aanvalswijze (hoogte, e.d.) moet aanpassen aan de vijandelijke afweermaatregelen. Hoe dit ook zij, S. constateert, dat de Am. bomb.luchtvloot geen beschermende gv.vlgn. naast zich heeft en dat ook de afweerwapens van de bwrn., zijnde mitrailleurs van 7,9 tot 12.7 mm., ontoereikend zullen zijn om vij.jagers met

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 96