1084 zoowel van afwezige, als van ten dienste staande vervangende artsen zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Voor opdracht tot vervanging zullen in de eerste plaats in aanmerking komen vrijwilligers en uit degenen, op wie de wettelijke verplichting rust, zij die met het minste bezwaar uit hun tegenwoordigen werkkring kunnen worden losgemaakt. Voorts wordt het tarief voor waarneming en vervanging geregeld. Voor collegiale waarneming vindt geen vergoeding plaats, voor waarneming of vervanging ingevolge aanwijzing of opdracht, geldt het wettelijk vastgestelde tarief. De vervanger of waarnemer kan door den hoofdinspecteur worden ontheven o.a. indien de vervanging zonder onderbreking 3 maanden of langer heeft geduurd. Tegen de door den hoofdinspecteur genomen beslissingen kunnen door de daarbij betrokken geneeskundigen binnen 30 dagen na dag- teekening der beslissing bezwaarschriften worden ingediend bij den minister van Sociale Zaken. Alvorens een beslissing te nemen op ingekomen bezwaar schriften hoort de minister een commissie van advies, bestaande uit 3 leden, waarvan ten minste 2 medici. Het indienen van het bezwaarschrift ontheft den medicus niet van den plicht, de aanwijzing van den hoofdinspecteur op te volgen. De wet beschermt de gemobiliseerde artsen door te bepalen, dat vestiging ter uitoefening van praktijk slechts is toegestaan aan hen, die al of niet voorwaardelijk van den hoofdinspecteur verlof daartoe hebben gekregen. Voorts is overnemen van fonds- en particuliere patiënten van afwezige collegae verboden. Beide laatste bepalingen zullen nog twee jaar van kracht zijn, nadat de wet buiten werking is gesteld. Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de l'Air, Augustus 1939. „Visïbilité, signalisation et camouflage des formations Sanitaires en campagne" par le Médecin Général A. Schickelé. Geneeskundige formaties moeten ter beveiliging tegen beschieting en luchtaanvallen reeds op grooten afstand als zoodanig herkenbaar zijn. Het verdient daarom aanbeveling deze formaties wat betreft haar uiterlijk aanzien zoo opvallend mogelijk te maken, terwijl het embleem van Genève zoodanige afmetingen moet hebben en zoodanig moet zijn aangebracht, dat het zoowel van den grond als uit de lucht op voldoend grooten afstand waarneem baar is. Vliegtuigen voor zieken- en gewondenvervoer verft men bij voor keur wit grondvoertuigen moeten zijn voorzien van een onafneembaar rood kruis en des nachts, voor zoover zulks met de tactische eischen vereenigbaar is, van lichten. Het is zaak bij de keuze van de plaats van oprichting der geneeskundige formaties zooveel mogelijk de nabijheid van gewichtige militaire objecten te vermijden. Indien de tactische omstandigheden van dien aard zijn, dat tot camouflage van geneeskundige eenheden moet worden overgegaan, verliezen zij daarmede uiteraard het recht op bescherming. Voor wat betreft de grootere geneeskundige organisaties in het achterland is het probleem minder moeilijk, doch ook hier heeft men gevaren te duchten. Een ideale oplossing zou volgens S. de instelling van zoogenaamde .Villes Sanitaires" zijn, waar dan de basis hospitalen in werking kunnen worden gesteld. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 99