1085 14. VAN HET WERELDTOONEEL. (Met een schets en twee calques). Eischten politiek en krijgsverrichtingen in September ieder een deel van de publieke belangstelling, na beëindiging van den Poolschen veldtocht drong de politicus den krijgsman danig naar den achtergrond van het wereldtooneel. Een overzicht van de 'krijgsbedrijven in October kan dan ook kort zijn. Te land vielen de Franschen onder Duitschen druk terug op hun landgrens. Ter zee viel het Engelsche slagschip Royal Oak op zijn ligplaats te Seapa Flow en vielen, zij het minder dan in September, vele voornamelijk Britsche koopvaarders ten offer aan Duitsche duikbooten. De strijd daar tegen werd krachtig voortgezet volgens Londen is van de totale sterkte vernietigd doch Berlijn meldde slechts 3 slachtoffers hoewel de Duitsche marine er 9 opgaf. In de lucht voerden de Engelsdien weder tal van verken ningen uit tot boven Hamburg, Hannover en Maagdenburg Parijs bepaalde zich tot de mededeeling, dat geen bommen werden geworpen. De Duitschers daarentegen ondernamen met kleine aantallen vliegtuigen en nog niet met juistheid bekend succes vele luchtaanvallen op Ebgelsche havens, convooien en oorlogsschepen, zoowel in hun basis als op zee. Niettegenstaande deze toegenomen luchtactie werden ditmaal vrijwel geen neutraliteitschendingen in de lucht gemeld. Men ziet, het aantal belangrijke gebeurtenissen is gering. Neemt men daarbij nog in aanmerking, dat de oorlogvoerenden groote terughoudendheid in acht nemen in hun imededeelingen dienaangaande, dan kan elke daaruit getrokken conclusie omtrent de huidige waarde der strijdmiddelen niet anders dan uiterst voorbarig worden genoemd men hoede zich voor de op de „ervaringen" opgebouwde, veelal met een bedrieglijk sausje van deskun digheid overgoten, theorieën. Laat men politieke factoren buiten beschou wing of dit geoorloofd is, zal eerst later blijken wanneer de archieven opengaan dan zou uit de krijgsverrichtingen slechts kunnen worden opgemaakt, dat de oorlogvoerenden nog tasten en zoeken naar de juiste wijze van optreden tegenover een gelijkwaardigen tegenstander. Reeds uit een oogpunt van menschhevendheid is het te hopen, dat althans deze ge volgtrekking juist is hoeveel onnoodig bloedvergieten zou bijv. in 1914 niet zijn voorkomen, indien meer rekening was gehouden met de ervaringen op secundaire oorlogsterreinen (Zuid Afrika, Mansjoerije, Balkan) benevens de ontwikkeling der strijdmiddelen en de eerste gevechten niet waren gestre den op een wijze, die niet geheel ten onrechte het verwijt heeft ontlokt, dat leger, vloot en thans ook luchtstrijdkrachten niet worden voorbereid op een komenden, doch op een voorgaanden oorlog. Dat de politieke factoren geheel buiten beschouwing zouden mogen wor den gelaten, meenen wij echter te moeten betwijfelen reden daartoe vinden wij allereerst in Hitiers „vredesoffensief". Dit misluktemocht men aan Duitsche zijde de illusie hebben gehad, dat Engeland Frankrijk speelt in politiek opzicht nog slechts de tweede viool na de verovering en verdee ling van Polen het hoofd in den schoot zou leggen, dan is men wel deerlijk in zijn verwachtingen bedrogen. Toch had men dit wel kunnen voorzien, want niettegenstaande men zich in Duitschland vroolijk maakte over Cham berlains beeld van den Britschen bulldog, die niet snel toehapt, doch als hij eenmaal bijt, dan ook vasthoudt, toont de geschiedenis de juistheid van dit beeld aan. In eiken strijd, hetzij diplomatiek, hetzij met de wapenen, was het Engeland dat den eersten klap ontving en het moet gezegd worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 100