plaats haar defensief vermogen op belangrijke wijze verhoogd, hetgeen den aanvaller naast een ruimere artillerie-indeeling en de invoering van de specifieke infanterie-aanvalswapens, de mortieren tot den inzet van gemechaniseerde strijdmiddelen, de vechtwagens, heeft gebracht. De reactie op dit nieuwe strijdmiddel liet niet op zich wachten en, buiten de passieve bestrijdingsmid delen, zag de infanterie zich al spoedig pantserdoelbestrijdings- middelen toegewezen (pantserafweergeschut, tankbuksen). De oorlog in Spanje toonde de doelmatigheid van deze wapens aan, zoodat zelfs door verschillende militaire waarnemers werd vastgesteld, dat het evenwicht tusschen pantser en projectiel wederom was bereikt. Deze actieve pantserdoelbestrijdingsmiddelen zijn echter vuur wapens en eischen dus voor hun doelmatig gebruik stabiliteit, hetgeen wil zeggen een vaste opstelling en zoo min mogelijk verandering van opstelling. In verband met de hedendaagsche inzichten omtrent het gebruik van vechtwagens of de Fransche dan wel de Engelsch-Duitsch-Russische methode .wordt toege past doet in dit verband niet ter zake waarbij de vechtwagens in eenige achter elkaar volgende golven worden ingezet, eischt de afweer tegen deze wapens een ver gaande échelonneering in de diepte. Er dienen dus binnen de hoofdweerstandsstrook eenige pantserafweerfronten te worden gevormd, welke fronten als regel zullen samenvallen met de voorste lijnen van opvolgende reserve-af deelingen. De vraag rijst nu of de tegenstoot en de tegenaanval op de wijze als deze in het A. T. V. II zijn uitgestippeld, in tankgevaar- lijke terreinstrooken tegen een in samenwerking met vechtwagens aanvallenden tegenstander nog" kans van slagen hebben. Indien 's vijands voorste golf vechtwagens weet door te stooten tot de bats.reserves, c.q. artilleriestellingen, zullen dan de reserve-secties van de voorcompagnieën en de cie. in bats.reserve nog gelegenheid hebben tegenstooten uit te voeren tegen de volgende, in nauwe samenwerking met de tweede golf vechtwagens optredende infan terie Uitgaande van het hiervoren ontwikkelde standpunt, dat vuuroverwicht noodzakelijk is alvorens tot den tegenstoot kan worden overgegaan, eischt zulks dus, dat ook de vechtwagens, welke den infanterie-aanval rechtstreeks steunen, geneutraliseerd zijn. Maar is daarvoor de diepte van de voorbataljons niet te gering Bovendien behoort steeds rekening te worden gehouden met de mogelijkheid van den inzet van een derde échelon vecht wagens ter ondersteuning van de tweede golf en ter bestrijding van tegenaanvallen van de reserves van den verdediger. Helaas is hierbij „de vraag stellen" niet „haar beantwoorden", want oorlogservaring op dit gebied is niet voorhanden. Echter mag op theoretische gronden worden aangenomen dat de hiervoren geschetste omstandigheden eerder in het nadeel dan in het voor- 1007

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 20